Hitta rätt kulörer på övervåningen

Kategorier:

- Sovrum

- Barnrum

- Kontor

Lister/dörrar/fönster : 0502Y

Hej! Vi har valt vitt te till hall, vardagsrum och kök. Målat örtagård på väggar och tak i ett sovrum med norrläge som blev helt perfekt. Vägg i vägg med det gröna sovrummet ligger ett barnrum där vi målat taket lila (NCS 4520-R28B) - jättefint och enl barnets önskemål men vi har svårt att hitta en färg som blir bra på väggarna. Började med Soft, som blev lite för mörk, kall och nästan gröngrå (även detta rum norrläge). Nu har vi testat Secret Green som ändå är fin i rummet till det lila men gör ont i mig när jag står i hallen och ser de båda rummen bredvid varandra. Väggarna i hallen är ännu inte målade. Så frågan lyder: passar Örtagård och Vitt te ihop? Har du något förslag på väggfärg till det lila taket (vit/gul/beige/grön)? Dessutom: i kontoret på andra sidan hallen vill vi ha en rosa/korall/persiko-aktig färg. Funderar på Ljus Granit, Embrace eller kanske nåt i stil med NCS 2715-Y74R - några råd att ge där?

2025-03-25 16:10:27

Kommentar

Kan tillägga att kontoret har ett större fönster i söder och ett mindre i väst

25/03/2025 16:15:46

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:)


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen! Okej, den kommer här :) tack!

26/03/2025 12:25:45

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Toppen, tack. Du behöver en varmare grön. Kika tex på  LADY 8565 Hope eller  LADY 8222 Kryddgrönt ihop med det lila taket.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack så mycket! Ska kolla på dem :) har du något förslag till kontoret?

30/03/2025 08:29:05

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 2040 Ljus Granit,  LADY 12083 Devine eller  LADY 10290 Soft Touch till kontoret. 

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun