Välja färg till nyrenoverade köket

Kategorier:

- Kök

Vi ska renovera köket nu i vår och har valt Canvas Line (Epoq). Färgkod S 2005-Y20R. Glans 3. Bänkskiva kommer bli bianco Namibia. Känner mig osäker kring vilken färg som passar till väggen + vilken färg på golvet. Vi har mycket ljusinsläpp i köket men vill att färgen på köksluckorna ska komma fram. Vill inte riskera att det ser gult ut. Tacksam också för råd vilken vit färg (om det finns olika) till taket. Bifogar bilder på hur köket ser ut idag och ritningen på hur köket kommer se ut när det är färdigt. Skickar även på hallen, köket är direkt till vänster från hallen. Obs! Behöver inte passa in med hallen om det inte går då tanken är att vi ska renovera den också...någon gång :)

2025-03-26 10:07:01

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Vi hade tänkt att måla om vid fönster samt dörrar så att det passar bättre ihop med de nya färgerna i köket. Skickar bild på fönsterbänk. I hallen är bröstningspanel i färgen dunkelgrå 4638. Den vita färgen är det använt hvit base, Lady Balance, SV 4702352040:2.

30/03/2025 20:48:39

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kommer ni även att måla om fönster och dörrar? Om inte, vilken färgkod har dessa?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Ja, fönster och dörrar ska också målas om. Mvh Jeny

31/03/2025 16:41:09

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Tack. Kika på  LADY 1376 Froströk,  LADY 0486 Silke,  LADY 1875 Sans,  LADY 1931 Kokos eller  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till väggarna i köket. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i  LADY 1624 Lätthet.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun