Färgsättning

Kategorier:

- Vardagsrum

Håller på att renovera ett hus vid havet. Rummet har ett L form med kök vardagsrum . Vi har stora ljusinsläpp från väst och öst, syd ost. Köket kommer att ha färgkod s8010-R90B glans 5. Vill ha en greige nyans på väggarna och har prov målat med, tudor för kall och ljus, sand för varmt gul. Vill även ha en blåfärg på en pelare samt dörrar. Vill få en havskänsla i rummet som följer den vidunderliga utsikten från havet. Känslan jag vill få är harmoni. Alla snickerier i fönster och tal ska oxå målas om.

2025-03-29 07:43:02

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Bra att veta inte vår inredning på bifogade bilder. Bifogar planritning.

31/03/2025 20:01:31

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 10341 Kalk,  LADY 12182 Gentle Whisper eller  LADY 1376 Froströk till väggarna i kök/v-rum. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i  LADY 9918 Klassisk Vit. Pelare kan vara i  LADY 4223 Sama,  LADY 4618 Kvällshimmel,  LADY 4619 Denim Blå eller  LADY 4017 Pilasterblå på pelaren.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun