Kulörrådgivning inomhus

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

- Kontor

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Eggvit

Hej! Se bifogad planlösning. Fönster från kök/barnrum ligger åt norr, fönster via vardagsrum åt söder. Ekgolv i samtliga rum utom köket där vi har mörkgrått laminatgolv (påminner om klinker). Samtliga tak är vitlaserad furu (ytterst lite vitlasererat). Önskar ljusa färger som går mot beige/kalk men funderar vad som passar till golvet/taket bäst. Stora fönster ger gott om ljusinsläpp i kök och vardagsrum. ”Korridoren” är mörkare. Möbler är framför allt ek, vitmålade. Ljusgrå tygsoffa. Överväger även att måla ”ribborna” som gränsar mellan hall och kök i samma kulör som vi väljer på väggen, eller om ni har någon idé. Tack!

2025-03-30 23:04:59

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars. 

Kika på  LADY 1931 Kokos,  LADY 1875 Sans eller  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till väggarna i kök/v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur ni upplevde dessa kulörer mot tak, golv och köksluckor så fortsätter vi med övriga rum. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Nu har vi målat kök, vardagsrum och matsal i kokos. Blev jättebra! Även höger sida av korridoren är målad i kokos (sidan där man går in till sovrum 1 och 2) Längst in i korridoren målade vi inte då vi funderar på att måla denna del (se mörkare nyansen på bilden) i annan kulör för att undvika att korridoren känns lång och stel utan att det händer något. Mottar gärna tips på kulör som kan passa! Inget direkt ljusinsläpp i denna passage, se planlösning. Tipsa gärna om kulör för barnrummen också. Gärna rosa/aprikos i ett av rummen. Gul/grön i andra. Båda rummen har fönster mot norr.

30/06/2025 09:04:21

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 1876 Vitt Te,  LADY 10678 Space eller  LADY 12075 Soothing Beige till del av korridor.

Barnrummen kan vara i  LADY 12083 Devine,  LADY 10290 Soft Touch,  LADY 8303 Vit Ljung eller  LADY 8222 Kryddgrönt.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack, nu har vi provat färgerna i barnens rum. Upplever Devine aningen för mörk och soft touch för gråaktig/för lite aprikos. Vi kan även tänka oss att gå mot det rosa hållet men vill hålla oss ifrån babyrosa. Har du några fler tips?

28/07/2025 23:09:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om ni har  LADY 1931 Kokos i de allmänna utrymmena så behöver ni en varmare rosa ton som tex de jag tidigare tipsade om. Men, kika även på en lite tydligare rosa ton som tex LADY 2504 Sandy Pink eller LADY 11224 Dusty Plum. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun