Kategorier:
- Hus
- Garage
- Puts och grundmur
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Hej Vi behöver måla om huset och funderar på vilken färg vi skall ha. Idag är det en ljusgrå färg på fasaden och en gråblå färg på vindskivorna. Grunden (nedervåningen) är även den en gråblå nyans. Tror det är Nordsjös färger. Vad tror du om följande; Fasaden-Ljusgrå Grunden- Stenvägg Sen då vindskivorna, det är två brädor. Skall man ha samma färg på dessa exempelvis Morgondis, eller ha en till färg tex Klassisk vit. Eller tycker du något helt annat när du ser huset. Mvh Lennart Wik
Hej
Tack för bild:) Kommer du även att måla om fönster, dörrar och garageport? Om inte, vad har dessa för färgkoder?
Hej Nej, de kommer inte målas om. Jag har ingen aning om vad de har för färg koder, men de är helvita.
Hej
Den vita tonen påverkar vad som blir fint på fasaden. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig vidare sedan:)
Hej Det är nedan färg på dörrar, fönster och garageport. NCS 0500-N Mvh Lennart
Hej igen
Toppen, tack. Kika på JOTUN 1376 Froströk eller JOTUN 0182 Pärlgrå till träfasaden, vindskivor, knutar och foder. Grundmuren kan vara i JOTUN 1287 Cirrus eller 1283 Ljus Grå Umbra.
JOTUN 9904 Ljusgrå blir gråblå.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt.
Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
JOTUN DryTech Murfärg - håller muren fin länge