Färg till fönsterkarmar

Kategorier:

- Hus

Grundmur och tak :

Vi har målat om huset. Men vill nu tillsätta en till kulör för att det ska bli lite mer levande. En grön färg på fönsterkarmarna och ytterdörren är tanken. Men vilken ska man välja? Har kikat på S3010-G50Y och S4005- G50Y om du behöver referens. Fasaden är idag i 0502-Y Knutbrädorna& fönsterfoder är S1502Y Kan du hjälpa mig?

2025-04-07 15:34:53

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hjälper dig gärna men om du har en bild på ditt hus så vore det toppen?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej, Självklart! Trodde jag bifogade de i första meddelandet. Huset är alltså färdig målat men önskar att måla fönsterkarmarna och dörren i en grön nyans som harmonierar bra med de andra färgerna. Grunden är i samma färg som knut brädorna idag. Hälsningar, Elin

10/04/2025 21:51:04

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Jättefint med gröna detaljer. Kika på  JOTUN 8426 Dewy Green eller  JOTUN 7053 Lärdal.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun