Färg i sovrum sommarställe

Kategorier:

- Sovrum

Lister/dörrar/fönster : Vita

Hej! Jag ska måla om ett sovrum (vägg och stuckaturer) i norrläge. Det är ett sommarställe nära havet. Golvet är vitlaserat. Jag gillar ljust och blont men ombonat. Jag har precis provmålat med sand, space och sans. Inga blev bra. Sand och space fick en grönaktig ton över sig (?) och sans blev för gul. Nu fungerar jag på kalk? Jag vill få en linneaktig ton. Det ska kännas somrigt. Vad tror du skulle passa? Hälsn Anna-Karin

2025-04-07 21:41:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Vilken charmig tapet:)) Kika på en lite rosabeige ton som tex  LADY 10290 Soft Touch eller  LADY 1519 Vanilj. Kulören behöver ha lite mer rödhet mot det laserade taket.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. 


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun