Kulör till hall med kolmårdsmarmor på golv

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Tak: Pure nature white samt Contemporary white i kök och vardagsrum

Hej! Vi skulle behöva råd inför färgsättning i hallen. Vi kommer lägga kolmårdsmarmor på golvet så kulören behöver passa till det. I taket är det furu som kommer laseras i ”Pure natural white”. Hallen är 7,5 kvm. Vi har valt att ha jotuns färgkarta ”Naturally grounded” i huset. Hallen ansluter till ett sovrum som är målat i gröna ”Örtagård” och från hallen ser man in till vardagsrummet som är målat i vit/ beiga ”Soft”. Det är morgonsol i hallen fram till ca kl 10 som strålar in via entrédörrens fönster. Efter detta är det rätt så mörkt i hallen. Vi kommer sätta in ett mindre fönster för att få in mer solljus. Vi planerar även att ”måla in” en sittbänk med byrålådor i samma kulör. Tacksam för kulörråd som kan passa i till kolmårdsmarmor marmorn. Bifogar några bilder på hallen i renoveringstillstånd samt på stenen. Med vänliga hälsningar Josephine

2025-04-09 13:15:32

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen! Här kommer uppgifterna: - På listerna och dörrar S 0502-Y - Furutaket ska målas i Jotuns Pure Nature White. - Det nya fönstret i hallen är svart, (RAL9005). - Ytterdörren i oljad teak - Köket har vi inte gjort än men planen är att ha en mörka träluckor nedtill och Jotuns Soft på överskåpen. Bifogar bild på luckorna nedtill. Marmorn fick vi besked om att det blir Kolmårdsmarmor OX (istället för OXL). Enda skillnaden är mönstret. Bifogar bild.

24/04/2025 09:27:09

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 1109 Lysning,  LADY 1536 Burnt Ochre eller  LADY 12074 Peachy.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen! Tack snälla för dina råd. Vi kommer måla med Burnt Ochre. Vi ska göra en platsbyggd förvaring, en sittbänk med lådor under. Den ska stå längst hela golvet på trappsidan i hallen. Vilken färg skulle du rekommendera till bänken? Måla in i samma färg som väggen eller annan färg? Mvh Josephine

13/05/2025 11:45:40

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jag hade målat bänken i samma kulör som väggarna. Det blir lugnt och sammanhållet.

Sittbänken målas med LADY Supreme Finish.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun