Måla om kök

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Vit

Hej! Vi har försökt hitta en färg i all evighet till vårt kök utan framgång. Har till och med målat om hela rummet, men det kändes inte rätt. Jag tror problemet är att vi har ett grått plast golv dvs kallt, och ett orange varmt kakel. Det känns som antingen matchar väggfärgen golvet (om den är mer kall) eller kaklet (om den är mer varm). Men vi vill att färgen ska vara harmonisk för båda! I rummet är det dessutom tre olika ljuslägen, vilket också gör att färgen ser annorlunda ut beroende på var man kollar i rummet, vilket gör det svårt att välja och förstå vilken färg som passar. (Bifogade även en screenshot på en färg vi gillar men som verkar omöjlig att få fram, förstår inte riktigt bokstavskombinationerna)

2025-04-09 22:29:02

Kommentar

Glömde denna vinkeln

09/04/2025 22:31:39

Kommentar

Fler bilder

09/04/2025 22:33:11

Kommentar

Sista

09/04/2025 22:33:59

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Skulle säga att det vita runt om är närmast S0500-N. I gränsande rum är ginseng från Jotun målat. Bifogar planlösning!

13/04/2025 18:13:33

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Tack. Lite osäker på ditt svar. Är fönster, dörrar och snickerier och även köksluckor i S0500-N?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Skåpluckor är likt S0500-N. Snickerier skulle jag säga är Stockholmsvita. Dom hade vi däremot kunnat måla om.

15/04/2025 13:40:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack men jag är inte helt säker på ditt svar. Menar du att fönster, dörrar och alla snickerier är i S0502-Y och köksluckorna i S0500-N? Det har betydelse för vilka kulörer som blir fina och harmoniska.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Det stämmer

16/04/2025 09:21:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på en blå eller grön ton tex  LADY 8281 Pale Linden,  LADY 4894 Ocean Air eller en lila tex  LADY 20186 Lavender Touch.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. 


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun