Kategorier:
- Vardagsrum
Önskar hjälp med nyans för en gillestuga med små fönster både mot norr och söder. Övriga färger i rummet, Öppen spis med rött tegel och en heltäckningsmatta i mellanljus greige. Kan tänka mig allt från grå, greige, grön och persikofärg
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte alla dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum och bilder på heltäckningsmatta och rött tegel, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Taket är granpanel laserad med Herdins extra vit. Bifogar bilder på matta och lasyr
Hej igen
Tack. Kika på LADY 12083 Devine, LADY 10290 Soft Touch, LADY 1832 Skandinaviskt Ljus, LADY 1140 Sand eller LADY 10678 Space.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust