Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Fönsterbågar och karm i dewy green 5010-G70y
Fönsterbågar dewy green 5010-G70y vilket är klart. Hej, vi ska måla om vårt hus. Idag är det rött och vi bygger nu och om ska välja alla färger. Nya fönster i original är beställda i kulören ovan. Vi önskar en vit / vit bruten fasad. Vi har tittat på tidlös, froströk, sommarsnö, bomull. Men vet inte om tidlös ser dassig ut utomhus? Blir Froströk röd/gul i tonen? Ska man tänka på något med den vita färgen i kombination med det gröna? Något man Inte ska ha? Vi vill iallafall inte ha För vitt då huset är väldigt stort. Ljusgrå foder inte för kalla, vi har även ett plåttak som är ljusgrått som vi ska måla om men det blir nog även det grått tror vi? Sen är det en del av en grund under punschverandan som är i trä. Den kommer ha liggande panel så där ska det vara något typ av grundmursfärg. Jag tycker det är svårt med den grå färgen, ska det vara foder i en grå ton, tak, grund eller ska någon av de vara samma? Skulle ni valt taket i annan plåtfärg annars?
Hej
Kika på JOTUN 0182 Pärlgrå eller JOTUN 1376 Froströk till fasaden och JOTUN 1016 Blek Sand eller JOTUN 1283 Ljus Grå Umbra till vindskivor, knutbrädor och foder. Grundmuren målas i JOTUN 11130 Shade.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
JOTUN DryTech Murfärg - håller muren fin länge