Färg på garderober i hallen

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Blek sand

Hej Jag har en hall med blek sand och där lister och foder runt dörrar samt och vagnsrede på trappen är i den färgen. Stegen i trappen är vitbetsad ek. Nu ska vi bygga väggfast garderob i hallen och jag vill ha de i en annan nyas. Vad skulle du föreslå? Sommarsnö har jag tittat på eller har du något förslag ?

2025-04-23 18:10:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Kika på  LADY 1376 Froströk,  LADY 12314 Grey Touch eller LADY 10034 (inget namn).

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Det är bara garderna som ska stå där den bruna sänken står som ska få en färg. Övriga delat äpå färgsatta i blek sand. Vilken färg väljer du då?

24/04/2025 22:17:46

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Jag förstod det. Provmåla gärna de kulörer jag tipsade om:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun