Kategorier:
- Hus
- Puts och grundmur
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Hej. Vi ska måla om vårt hus och jag väljer mellan Lärdal och Dewy green. Vi har spröjsade fönster och ytterdörrar i NCS-kod 0502-Y. För att undvika att kantlister och intilliggande uterum, som ska målas vita, ser kritvita ut jämfört med fönster och dörrar, är jag inne på att måla allt som ska vara vitt i Eggvit. Jag har provmålat med Bomull på uterummet, men känslan blev mer gul än vit. Vad tror du om det? Vilken av Lärdal och Dewy green skulle passa tillsammans med Eggvit? Tacksam om du även har ett förslag på kulör för grundmur som passar till detta, gärna åt det ljusare hållet. Jag undrar även vilka färger du rekommenderar, det finns ju ett antal olika att välja på?
Hej igen. Jag gjorde det klassiska felet och glömde S:et i NCS-koden. Våra fönster och dörrar är målade i S0502-Y och inget annat. 🙂
Hej igen
Du har tidigare angivit att fönstren har RAL9010. Har ni bytt till S0502-Y?
Hej Annika. Nej, det är RAL9010 fortfarande. Tack för att du såg det!
Hej igen
Toppen, tack. Om era fönster och dörrar har färgkoden RAL9010 så måla allt som ska vara vitt i JOTUN 1105 Villavit.
Jag tycker att både JOTUN 7053 Lärdal och JOTUN 8426 Dewy Green kan fungera men du behöver provmåla för att se hur du upplever dem på ditt hus. Grundmuren målas i JOTUN 11129 Smoky Grey.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
JOTUN DryTech Murfärg - håller muren fin länge
Hej Annika. Tack så mycket för ditt svar. Jag provmålar de båda gröna kulörerna och ser hur det fungerar. Dock vill jag bara dubbelkolla att Villavit fungerar med NCS S0502Y? Vår ytterdörr är målad i denna kulör. Stort tack! Vänligen Gisela
Hej igen
JOTUN 1105 Villavit blir för vit mot S0502-Y men om du har RAL9010 på dina fönster så behöver du även ta hänsyn till detta. Måla i stället allt som ska vara vitt i JOTUN 1001 Eggvit, ej Villavit. Den brukar fungera med både s0502-Y och RAL9010. Provmåla.
Hej Annika. Kan du rekommendera en ljusare kulör för grundmuren än 11129 Smokey Grey?
Anledningen till att jag funderar på ljusare kulör till muren, är att vi har ljusgrå stenbeläggning i anslutning till huset, se bifogad bild. Stort tack på förhand.
Hej igen. Jag kom på ytterligare en anledning till min fråga om ljusare kulör på grundmur. Vårt hus ligger i sutteräng och på baksidan utgör grunden en stor del av väggen med både fönster och dörr. Se bifogad bild. Jag är rädd att Smoky Grey blir för mörkt där. Tack återigen!
Hej igen
Kika även på LADY 1032 Grå Harmoni, LADY 1926 Snedråpe eller JOTUN 1973 Antikgrå.
Provmåla igen.
Tack snälla för dessa förslag! Jag provmålar.
Bara roligt att hjälpa dig.
Hej igen. Jag var precis hos färghandeln och skulle köpa DryTech Murfärg i kulören 1926 Snedråpe. De kunde dock inte blanda den kulören för denna typ av färg, deras maskin tillät inte det. Är det något du känner igen eller ska denna kulör gå att få i DryTech Murfärg? Tack på förhand.
Hej
Tack. Nu ser jag att det stämmer. Kika på JOTUN 1973 Antikgrå i stället.