Kategorier:
- Hall
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : ncs s0502-y
Hej! vi skall måla om i vår hall som ligger i ostligt läge med kvällssol samt vår matsal som ligger i norrläge. I hallen har vi varmare trägolv med garderober målade i jotun bordeaux. Hr är vi öppna för förslag men vill nog ha något åt det beiga hållet. Vi kommer ha bröstpanel här. vi vill ha en gammaldags lantlig sekelskifteskänsla som är tidlös, varm och inbjudande men som matchar fint med det röda. Här angränsar matsalen så kulörerna bör fungera bra tillsammans. I matsalen har vi ett mellanmörkt neutralt trägolv, väggarna är nu målade i "kalk" men den upplevs för rosa och kall iom norrläget. Vi skulle vilja ha en gammaldags kulör som passar i ett lantligt sekelskifteshem. Kanske i grönt eller brungrönt. Den får inte vara för mörk men inte heller åt det vitare hållet. Den skall kännas varm och inbjudande men inte gul. Vi har mycket mörkt trä här som bryter av samt vita lister. här angränsar Sand och blek sand ifrån köket då det är öppen planlösning. Tack!
RAL 030 30 45 var visst färgen på garderoberna i hallen.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Återkom med detta samt färgkod på köksluckor så fortsätter vi sedan:)
Hej här kommer planlösningen! Kulör på köksluckor är jotun sand Kanske du kan tipsa om en kulör till kontoret också? Här tänker vi en lite mörkare grön, vi har mycket mörkt trä här, mässing och vill ha en känsla av ett gammaldags bibliotek. Tack på förhand!
Hej
Tack. Kika på LADY 8302 Lagerträd eller LADY 8478 Pale Green i matsal och LADY 2040 Ljus Granit eller LADY 2224 Indi Pink i hallen.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Har du tips på färg till kontoret också? Tack!
Hej igen
Kika på LADY 8281 Pale Linden eller LADY 10290 Soft Touch till kontoret. Provmåla igen.