Vilken färg dämpar det lila intrycket på mitt IkeaLerhyttankök?

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : 0500-N

Hej, jag har köpt ett litet hus. Köket rustades förra året och då sattes Ikeas Lerhyttankök in. Kaklet är i olika grå nyanser. Golvet är ek, det ska slipas och vitpigmenteras. Då köket är nytt vill jag behålla det. Jag funderar dock på att byta kakel. Tycker inte om att luckorna upplevs lila. Vad kan jag göra för att dämpa det lila intrycket? Allt övrigr i huset är målat i 0500-N.

2025-04-30 15:07:45

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Lerhyttan Ljusgrå är en grålila lucka. Det kommer man tyvärr inte ifrån. Det man kan göra för att de inte ska upplevas mer lila än de är är att undvika varmare toner som tex beige, varma grå, gult osv.

Om du byter kakel, vad tänker du för kakel, har du bild?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Jag har inte bestämt kakel. Men eftersom jag vill att det ska ge ett ljusare intryck så lutar det åt ett rent vitt kakel utan gula inslag.

02/05/2025 16:09:23

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 1622 Reflektion eller  LADY 2104 Teblomma till väggarna. Måla allt som ska vara vitt i huset i  LADY 9918 Klassisk Vit. Även kaklet bör vara i kritvitt, om det ska vara vitt.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. 

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. 

Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun