Kategorier:
- Sovrum
Hej, vi ska flytta in i en nyproduktion och vill ge hemmet en personlig touch och göra det mer ombonat/mysigt/avslappnande atmosfär. Vi är inte riktigt helt nöjda över färgen i masterbedroom och vill måla om det. Upplever att färgen blir för "hudfärgat" och misstänker att det är pga ljuset då jag upplever samma färg lite mer balanserad i kontorsrummet (rum 3) som ligger i andra änden. Vill ha lite rådgivning kring vilken färg som skulle passa i sovrum 1 masterbedroom. Väggarna vill vi ha en lite mörkare greige, gärna lite varmare om det går utan att det skär sig allt för mycket. Taket vill vi måla i en ljusare kulör som går bra ihop med väggfärgen. Listerna/fönster/dörr vill vi behålla i S 0500-N. Färger som jag tidigare kikat på och som jag tycker är fina är: 1) - kalk till tak - kalkgrå till vägg 2) - tudor till tak - sand till vägg 3) - sommarsnö till tak - washed linen till vägg Nuvarande färgsättning: I hela bostaden: parkett, ask Dörrar obruten vit 0500-N Foder, lister 0500-N Fönsterbänk azul valverde (se bild) Tak 0300-N Kök/Vardagsrum/Passage Maja varmgrå, garderob Kökslucka maja skogsgrön Bänkskiva stenkomposit moorland (se bild) Väggkulör 1002-Y Badrum Kakel ljusgrå matt Klinker ljusgrå Takfärg 2005-G20Y WC/Dusch Ljusgrå matt Klinker ljusgrå Takkulör 2005-G20Y Hall Kulör 2005-G20Y Sovrum 1 – master bedroom Kulör 1005-Y50R Sovrum 2 – gästrum Kulör 1002-Y Sovrum 3 - kontor Kulör 1005-Y50R Tack för hjälpen!
Hej
Lite osäker, kommer du att måla om alla sovrum 1, 2 och 3?
Hej! Vi har inte riktigt bestämt oss. Skulle du kunna ge rådgivning utifrån dessa alternativ: 1) om man endast målar om sovrum 1 2) om man skulle måla om sovrum 1,2 och 3 3) om man skulle måla alla sovrum plus vardagsrum och entré/hall. Det skogsgröna köket och WC/badrum kommer vi att behålla som det är oavsett alternativ. Lister/fönster vill vi ha kvar i S 0500-N. Tusen tack!
Hej igen
Tack. Ser nu att jag saknar färgkod på kök och på väggar i kök/v-rum? Det är bra att utgå ifrån de allmänna ytorna innan man bestämmer kulörer till rummen som angränsar.
Hej! Köket kommer att vara i: NCS 6005-G20Y Glans 25. Väggfärg på kök och vardagsrum är just nu i 1002-Y. Tack för hjälpen.
Hej igen
Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Dina vita detaljer och köksluckor utgör en stor yta som du kommer att se samtidigt som du ser väggarna. Kulören på dessa kommer därför att påverka hur du upplever slutresultatet.
Det mest harmoniska när man färgsätter i en grå och beige färgskala är att välja kulörer med ungefär samma rödhet/gulhet (kulörton). Om man målar en yta/rum i en varmare beige jämte en annan yta/rum i en mer grå ton så tenderar den grå ytan att upplevas kallare än den egentligen är och den beige ytan blir gulare.
Så, om du har en gråare färgskala i kök/v-rum så blir det bättre om du fortsätter i en lite gråare färgskala i de andra rummen, om du vill ha neutrala kulörer i dessa.
Kika tex på LADY 8470 Smooth White till sovrum 1, LADY 6351 Tender Green och sovrum 3 LADY 10290 Soft Touch.
Om du målar om även kök/v-rum, vad tänker du för färger i dessa rum, neutrala, rosa, blå, terracotta....?
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Hej! Tack så mycket. Ska titta på färgerna! Ang köket/vardagsrum så vill jag nog gå mer mot neutralt. Vi målade tudor i vårt nuvarande vardagsrum som ligger i samma väderstreck som den nya och älskar verkligen färgen. Skulle den funka eller kommer det att skära sig med det gröna köket och resten av rummen? Vill ju gärna ha en röd tråd…. Det var svårt det här med färger :)
Hej igen, Kan tillägga här att varför jag funderar på att måla om väggarna i kök/v-rum är för att jag upplever nuvarande färgen som svag ljusgrön (lite mintfärg), vilket jag inte riktigt gillar. Vad beror detta på? Drar den mer åt grön pga läge, att listerna är målade i S 0500-N, färgen på köket?
Hej igen
S1002-Y blir ofta lite grågrön om man har snickerier i S0500-N (kritvitt) men det kan även bero på vad man har för fönster eller inredning. Moderna fönster har ibland en film på glaset för att det inte ska vara så bländande. Detta kan göra så att man får in ett grönare ljus i bostaden som påverkar hur man upplever kulörerna.
I ditt fall tror jag även att de grårosa tonerna i sovrummen gör att du upplever kök/v-rum som grågrönt.
För att kunna hjälpa dig behöver jag veta vad du inte ska måla och vi ska ta hänsyn till. Återkom med om du vill måla även kök/v-rum och alla sovrum så hjälper jag dig så klart med en färgplan för hela bostaden.
Hej Annika, Tack för återkopplingen. Det vi idag inte vill göra/måla om är: -köket -snickerierna inkl fönster och dörrar -inte heller badrum/wc Jag kan tänka mig att måla om väggarna i alla sovrum, hall/entre, vardagsrum, kök och tak. Jag vill också väldigt gärna måla i kulörerna med varm ton (jag tror att du nu vet vad jag tycker om :)). Möbler och inredning går också i varm ton då vi har mycket i valnöt, mässing, ljusbeige soffa. Stora vita mattor… Vill ha en lägenhet som är mysig, varm och harmonisk. Men det ska vara stilrent och inte så mycket starka färger på väggar. Färger osv får komma från köket och annan inredning i form av tavlor, kuddar, filtar osv.
Hej igen
Tack. Börja med kök/v-rum och se vilka toner som blir fina där. Du har tidigare fått kulörtips på kulörer som är brukar vara fina mot befintliga kulörer i kök/v-rum. Provmåla dessa.
Om du vill ha en varmare färgskala så kika på LADY 1376 Froströk till kök/v-rum, LADY 10580 Soft Skin i masterbedroom och LADY 10341 Kalk i gästrum. Kontor kan vara kvar som det är.
Provmåla igen.
Tusen tack! Dessa färger känns bra! Kan hallen/entre vara kvar då i 2005-G20Y?
Hej igen
Det tycker jag men provmåla de andra kulörerna och se hur de fungerar mot denna.
Tack så mycket för all input! Önskar dig en fin helg!
Bara roligt att hjälpa dig och detsamma till dig:)