Kategorier:
- Vardagsrum
- Hall
- Övrigt
Vi har 1005-g70y i på köksväggar och luckor och ska måla om hallen och allrummet. Har testat kokos men jag tycker att det skär sig vid övergången. Vi har inga dörrar. Har du tips på någon liknade färg som passar med 1005-g70y? Vi ska måla om hall/ vägg upp till allrum och allrum och vardagsrum med en kulör som passar till köket och rummet med peach sky då dörren och runt dörren är målat.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Hej, Tack för svar Vi ska måla om lister och dörrar. Taket målas i 0500. Köksluckor är samma, 1005-g70y vi tänkte ha samma kulör i hall och vägg upp till allrummet och allrummet behöver nu hitta kulörer till sovrummen uppe längst bort och vi har öppnat upp från ena sovrummet för att ha ett skrivbord i gamla klk . Skickar med planlösningen Tack!
Behöver hjälp med kulör till sovrum 1 och 2 Sovrum 3 har Peach sky från Jotun.
Hej igen
Tack. Kommer du även att måla om fönster i bostaden? Om inte, vad har dessa för färgkod?
Ja, vi kommer även måla om fönster
Hej igen
Tack. Kika på LADY 0384 Vit Narcsiss eller LADY 1519 Vanilj.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak