Tips på färg till barnrum och hall

Kategorier:

- Hall

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : Benvit

Hej, Vi är i färd med att slå ihop vår lägenhet i Gamla Stan med grannens och skulle gärna vilja ha smakråd kring färgsättning av barnrum och hall. Hallen kommer att göras om och vi planerar att lägga in ett svartvitt klinkergolv. Här vill vi hålla färgsättningen neutral och tidlös – vi söker tips på en kulör som harmonierar med golvet utan att ta för mycket plats. Barnrummet ligger i anslutning till vardagsrummet, som idag är målat i ljus Antikgrå. Det blivande barnrummet är nu målat i kulören Iconic – en färg vi tycker om, men som upplevs något för mörk, särskilt med tanke på att vi kommer att måla in platsbyggda garderober i samma ton. Vi letar därför efter en ljusare alternativ färg i samma stil, som fortfarande ger rummet karaktär men utan att det känns tungt.

2025-05-06 20:50:57

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej Annika, Här kommer planritningen. Vi har precis köpt grannens lägenhet och slagit ihop den med vår nuvarande – vilket innebär att vi nu behöver måla om hallen/hallarna, för att det ska stämma överens. Jag har bifogat en bild på ena hallen men den ska slås ihop med vår och byggas om. Vi söker en mycket ljus färg, gärna med vitt i taket för att maximera ljuset. Färgval i övriga rum ser ut så här: • Sovrum 1: Lys Antikgrå • Sovrum 2 (barnrum): Iconic • Matsal: Tyvärr glömt färgen ifrån juton • Vardagsrum: Desert Pink I den nya delen av lägenheten (de första bilderna jag skickade) planerar vi att måla om alla stuckaturer, dörrar och tak – de behöver verkligen en uppfräschning. Jag har tittat lite och tycker att färgen Bomull ser väldigt fin ut för stuckaturer och fönsterkarmar, men tar gärna emot dina tankar kring det. Vad tror du om den nyansen, och hur får vi till en harmonisk helhet med väggar, snickerier och tak? Hur bör man tänka kring takfärg? Ska den vara ännu ljusare än snickerierna, eller bör man hålla en enhetlig ton? Vi har ett ganska begränsat ljusinsläpp, så målet är att ljusa upp så mycket som möjligt utan att det blir för kallt eller kliniskt. Barnrummet (sovrum 2) är idag målat i färgen Iconic, som vi gillar – men vi skulle gärna ha en något ljusare variant. Vi kommer dessutom att ha en inbygg garderob, som du ser på skissen. Vad tycker du – bör vi måla garderoberna i samma kulör som väggarna för att skapa ett enhetligt intryck, eller är det fint att bryta av med en annan nyans eller måla den i samma som övriga snickerier? Ser fram emot din input och återkom gärna om du behöver något mer ifrån mig!

11/05/2025 22:11:40

Svar:

*Soft Touch är färgen vi har i matrummet.

12/05/2025 09:07:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om vi börjar med det som är vitt, alla tak, fönster, dörrar och övriga snickerier som fönstersmygar och paneler i hela bostaden, så är det finast om dessa kan vara i samma vita kulör. Det blir då den "röda tråden".

Kan du tänka dig att måla om alla dessa detaljer i hela bostaden? Om inte, så är det bra att utgå ifrån den vita färgkoden på det som inte ska målas, tex fönster. Därefter anpassar man kulörerna efter den.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej, vi tänkte måla om allt som är vitt i vår nya lägenhet. Den andra ska inte målas om just nu. Den andra kan vi måla om i framtiden så bättre att vi utgår ifrån någon helt ny vit. Vi är ute efter en mjuk och behaglig vit färg. Är det bäst att måla taken i samma?

14/05/2025 20:15:35

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om ni vill få en harmonisk helhet så är det bästa att måla allt som är vitt i hela bostaden (båda lägenheterna) i samma vita ton.

Så, om ni inte ska måla om dessa detaljer i den gamla delen, vad har fönster, dörrar och alla andra övriga snickerier för färgkod i denna?

Genom att få en enhetlig vit ton på detaljerna överallt så får ni lättare att hitta en färgskala som känns genomgående och det blir lättare att byta ut en kulör om ni i framtiden skulle vilja måla om:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej igen! Jag förstår helt hur du tänker. Samtidigt kommer vi troligtvis att måla om även de vita ytorna i den gamla lägenheten längre fram, så vi vill inte känna oss bundna till just den färgskalan. När vi jämför nyanserna upplever vi att det vita där drar mer åt bomull än äggskalsvitt. Därför vill vi gärna fortsätta med en mjuk och behaglig vit ton även i den nya bostaden. Förresten – brukar man måla taket i samma vita som stuckaturer, eller går man ofta upp en nyans ljusare där?

19/05/2025 15:06:34

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om den gamla delen har en varmare vit ton på alla vita detaljer så hade jag målat den nya delens fönster, dörrar och snickerier i  LADY 1001 Eggvit. Om du ska måla taken så måla även dessa i  LADY 1001 Eggvit.

Kika sedan på  LADY 10679 Washed Linen eller  LADY 8470 Smooth White till hallen. Barnrum kan vara i  LADY 6351 Tender Green.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Tack för svar! Kan du ge ytterligare ett förslag på barnrums färgen så vi kan jämföra med någon mer.

20/05/2025 14:24:40

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika även på  LADY 6253 Sea Mist,  LADY 8281 Pale Linden,  LADY 7637 Exhale eller  LADY 6315 Jade. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! En fråga till – vi gillar verkligen färgen Soft Touch, men vi funderar på att använda den i hallen och skulle vilja gå flera steg ljusare. Vilken kulör skulle ni rekommendera att vi tittar på då?

28/05/2025 15:24:45

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på LADY 10009 light Peach. Vill du bara ha en neutral ljus ton så behöver den vara lika  LADY 1973 Antikgrå. Kika i så fall på  LADY 1024 Tidlös.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Om vi vill ha en ännu ljusare färg skulle Lätthet fungera till hallen tillsammans med Eggvit?

03/06/2025 10:59:19

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer ofta lite gulare än de egentligen är om man ser dem ihop med kritvita vita detaljer som då kan få ett blå-stick.

 LADY 1624 Lätthet och  LADY 1001 Eggvit är väldigt lika men ändå olika. När man ser dem ihop så kan Eggvit upplevas gulare och Lätthet kan upplevas lite kallare än den egentligen är. Det brukar inte bli harmoniskt.

Bättre i så fall att ni målar även väggarna i Eggvit. Provmåla igen

Det är också viktigt att ni ser över belysningen om ni upplever hallen mörk. Ta hjälp av en bra belysningsbutik:) Hallar är ofta mörkare än övriga rum. Därför tycker jag att det ofta är en bra lösning att satsa just på belysningen och sedan välja en aningens mörkare ton eller lite mer kulört ton. Det är ju ett utrymme som man inte uppehåller sig länge i så här brukar man tåla lite mer "färg". Det är också så att genom att måla ett mörkt utrymme vitt så ser man hur mörkt det är;)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Tack för all fantastisk hjälp – det här visade sig vara lite klurigare än vi trodde! :) Men nu börjar vi landa i våra val: Eggvit på allt vitt, Tidlös i hallarna och Tender Green i barnrummet. Vi har också insett att det nog är lika bra att måla om allt. Så, en sista fråga: Om vi vill ljusa upp sovrummet – där vi idag har Lys Antikgrå – vad skulle du rekommendera då?

04/06/2025 14:46:43

Svar:

Eller ska vi köra Tidlös i detta rum också samma som hallen?

04/06/2025 15:12:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om du vill ha en neutral ton så kika på  LADY 1024 Tidlös även i detta rum. Jag hade låtit det vara i  LADY 1391 Ljus Antikgrå. Fint med en kontrast mot angränsande rum. Men, om du ändå vill ha en ljusare ton så provmåla  LADY 1024 Tidlös även till detta rum:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun