Kategorier:
- Vardagsrum
Lister/dörrar/fönster : Lister o dörrar: Exhale, väggar: vita Tidlös, tak: en mjukare version av Staement blue? Stament blue?
Hej! jaqg har med utgångspu jkt i Jotuns färgkombin utifrån Exale. I detta kit ingår "Statement blue". Jag har funderat på att ha denna i taket i vardagsrum där väggarna går i Tidlös vit. Annars kommer Exhale och Daydream vara starkt närvarande i olika ovriga delar av lägenheten. Om jag ändå skulle välja en något lättare/ljusare version av Statement blue i taket vad skulle ni rekommendera? Mvh Astrid
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Hej, tack för svar. Allt, hela lägenheten ska målas om! Bifogat finns pdf med planlösning. OBS Vägg mellan vardagsrum o sovrum mot södfer finns inte. Det är ett stort vardagsrum istället. I denna efterfrågade beskrivning som är en mer utförlig och omfattande variant av den jag redan skickat, är även inkluderat frågorna till dig som jag vore tacksam att få svar på. Du kan även nå mig på telf 0730297991 ifall frågor. Vore bra med samtal :-) Om du skulle vilja presentera alternativa ideer till de val du ser här vore jag även mycket tacksam. Dock finns som sagt rum som inte finns en färgplan för, annat än att de gärna inte får avvika från grundschemat som är DAYDREAMEXHALE TIDLÖS (vit)STATEMENT BLUE Fördelat såhär: Hall och korridor: både väggar OCH tak i färgen DAYDREAM eller ngn mkt snarlik). Lister o dörrar/dörrfoder EXHALE VARDAGSRUM (terrass utanför) är alltså tänkt att målas i den vita färgen Tidlös. I detta vardagsrum föreslår arkitelt eventuellt blått tak, men vilken blå? Statement blue förefaller något kraftig/mörk i sammanhangen. Vad tror du skulle kunna passa i taket i detta vardagsrum där ena väggen är bara fönster och en annan vägg har stort fönster... Detta är ffde min viktigaste fråga till dig :-)Golvlistyer här i Statement blue (eller dess efterfrågade alternativ) KÖK ska vara i Exhale även i taket samt kaklet ska vara i liknande förg som Exhale. Nedre luckor i valnöt. Överskåp i Exhale (luckorna från Picky living som levererar i önskat färg.) SOVRUMSAVDELNING BORTANFÖR KÖK. Lilla trånga mellanhallen: vilken färg föreslås? Sovrum mot öst med terrassen utanför: en vägg samt tak i DAYDREAM och två väggar i den vita TIDLÖS. (3:e väggen är bara fönster.) Vill gärna ha alternativ till sovrumsfärg här :-) Badrummet. Färger ej bestämt nytt kakel o allt. Mkt långsmalt. Färgförslag vore underbart! Blått och beige? Rummet mot sydväst i sovavdelningen invid bad ska vara walk-in wardrobe, tänkte beställa garderobsdörrar från Picky living och måste bestämma färg på luckorna samt tak o väggar.Färgförslag? Bifogat: NoP58 - gammal planlösning vänliga hälsningar Astrid
Hej igen
Tack, toppen:)
När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.
Om vi börjar med v-rum så kika på LADY 1928 Sommarsnö till väggarna och LADY 4863 Statement Blue, LADY 4619 Denim Blå eller LADY 4625 Nordiskt Hav eller den lite ljusare LADY 4894 Ocean Air till taket. Snickerierna hade jag målat i vitt, LADY 1624 Lätthet. Den fungerar till många kulörer och eftersom du kommer att ha ett färgstarkt hem så kan den vara ett bra mellanting mellan kritvitt eller varmare vit. Om du väljer denna vita så blir det bättre med LADY 1928 Sommarsnö än LADY 1024 Tidlös som blir bäst ihop med varmare vita.
Hallen superfin i LADY 20142 Daydream, LADY 20162 Mellow eller LADY 2336 New York. Snickerier kan vara i LADY 7637 Exhale
Kök tror jag du kommer uppleva väldigt monokromt med samma kulör på väggar, tak och köksluckor men provmåla gärna. Kika även på LADY 20119 Transparent Pink eller LADY 8394 Vit Poesi till taken.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom med hur du upplevde desa kombinationer i ditt ljus så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Hej Annika, tack för råd. Har bara såvitt börjat provmåla på ark/kartong. I överläggningarna kring val av vit i V-rum på väggar med Statement blue i taket undrar jag följande: vad med färgen KALK som jag blev väldigt förtjust i förra gången jag målade om en lght. Skulle du kunna rekommendera den här (och i övriga rum i mån av användanfdet av vitt överhuvud dategt. Eller klassas den inte riktiug som vit? Mvh Astrid
Hej igen
Lite osäker på din sista fråga.
LADY 10341 Kalk är en gråbeige ton, ej vit men den kan fungera mot blått. Den fungerar ej mot LADY 1024 Tidlös.
Tack för svar Annika! Kalk var en gammal för'lskelse därför frågan. Ingår ej i grundschemat här. Men har en aktuell fråga. Du skriver: "Snickerierna hade jag målat i vitt, LADY 1624 Lätthet. Den fungerar till många kulörer och eftersom du kommer att ha ett färgstarkt hem så kan den vara ett bra mellanting mellan kritvitt eller varmare vit. Om du väljer denna vita så blir det bättre med LADY 1928 Sommarsnö än LADY 1024 Tidlös som blir bäst ihop med varmare vita." Fråga1 : Snickerier blir i brunt, blått eller Exhale. Såhär: alla fönster förutom den stora fönsterväggen mot terassen i vardagsrum är i originalfärgen mörk brun (metall). Golvlister samt dörrar planeras målas i Exhale. MEN i V-rum är alltså förslaget Statement Blue i tak samt i fönsterväggen o golvlister i samma blå. Alltså inge snickerier i vitt. Så min fråga är: Finns det då ändå ett bra skäl till att måla V-rum med Tidlös? Eller anser du ffde, mot bakgrund av denna info att Sommarsne vore bättre? Eller hur skule det te sig med Klassisk vit? (har 10 liter av den:-) Fråga 2: Är tidlös bra ihop med Exhale? I badrum? med Exhale i taket och ena långväggen i vitt? Fråga 3: kan jag (Jotunbutik) addera färg till mina 10 (eller är det 20?) liter Klassisk vit så den kan "förvandlas" till Sommersne (eller Tidlös)? Exhale: trivs den ihop med Sommersne? Vänlig hälsning Astrid
Hej igen
Om du inte har något vitt någonstans så spelar det ingen roll om du väljer LADY 1928 Sommarsnö eller LADY 1024 Tidlös. Provmåla vilken av dessa som blir bäst. Jämför även mot befintliga bruna fönster.
LADY 1024 Tidlös och LADY 7637 Exhale brukar vara fina ihop. Provmåla.
Hej! färgbutikerna säger att de inte kan blanda Statement blue eller daydream i takkvaliten Lady Perfection. Går det bra att måla både vägg och tak i Pure color då? Vad är skillnaden? Vad är evt problem med det? Vänlig hälsning Astrid
Hej
Jag rekommenderar att du hör med vår Tekniska Support. Du når dem genom att klicka på pratbubblorna längst ner till höger på jotun.se. De svarar så fort de har möjlighet.