Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Bomull
Vi kommer säkra in ett kök I S2005-y40r och funderar på färg på väggar. Vi har idag den vita färgen bomull på lister o även dörrarna ser ut att ha den färgen. Har tittat på tudor o froströk, men osäker om färgerna kommer upplevas som vita mot det övriga. Andra tips?
-
Hej
S2005-Y40R kan upplevas lite grårosa ihop med varmare vita som LADY 1453 Bomull eller LADY 1001 Eggvit. Har ni möjlighet att välja en annan kulör på köket?
Nej, tyvärr, det har vi inte. Menar du att listerna bör vara vitare än det vi har idag?
Hej igen
Det mest harmoniska när man färgsätter i en grå och beige färgskala är att välja kulörer med ungefär samma rödhet/gulhet (kulörton). Om man målar en yta/rum i en varmare beige jämte en annan yta/rum i en mer grå ton så tenderar den grå ytan att upplevas kallare än den egentligen är och den beige ytan blir gulare.
Så, om ni har ett kök i S2005-Y40R så behöver ni även ha en liknande kulör med en röd underton till väggarna som tex LADY 10579 Complexion, LADY 0552 Tudor eller LADY 12182 Gentle Whisper. Dessa blir dock precis som köksluckorna mindre bra mot varmare vita snickerier och kan precis som köksluckorna ihop med dessa snickerier upplevas grårosalila.
Om du i stället väljer en varmare ton som passar med snickerierna tex LADY 1832 Skandinaviskt Ljus eller LADY 1519 Vanilj så har de en mer gyllene ton och denna kommer att få luckorna att upplevas grårosa lila.
Ett alternativ är att måla väggarna i en mörkare och mer kulört ton som tex LADY 2336 New York, LADY 4629 Skuggblå, LADY 2024 Senses eller LADY 20047 Blushing Peach.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust