Tips på färg till husgrund

Kategorier:

- Puts och grundmur

Dörrar/fönster/garageport :

Grundmur och tak :

Hej, vi bestämde oss för att måla vår husgrund då det va full med spillfärg på betongen som var svårt att få bort. Nu i efterhand önskar jag att vi hade undersökt saken närmare då jag vill tillbaka till den ursprungliga betongen. Vi ville ha en färg som var så nära den naturliga betongfärgen men gjorde en helt fel bedömning. Färgen vi valde skiftar mot blått. Vi vet inte riktigt hur vi lyckades med detta. 😀 Första bilden är bild på huset och hur det såg ut innan vi målade husgrunden. Andra bilden är hur det ser ut idag efter målning. Jag behöver tips och råd.

2025-05-18 18:36:08

Kommentar

Vänligen hjälp oss med råd om färg som passar för vår husgrund.

18/05/2025 18:36:58

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Vad har du för färgkod på fasaden?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej. Jag har försökt hitta exakt färg i våra papper men det står inget. Jag är dock 80 % säker på att det är Stockholmsvitt som går mot det gula… 0502-y. Tittar man på fönsterkarmen så är karmen kritvit mot fasaden. Vi kan väl utgå från det.

19/05/2025 20:05:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Det kan vara en brytning i fasadkulören. Här behöver du provmåla noga.

Kika på  JOTUN 1877 Vallmofrö eller  JOTUN 11129 Smoky Grey till grundmuren.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun