Förgsättning kök

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

Lister/dörrar/fönster : S 0500-N,

Jag vill ha ett nordiskt hem med känsla av natur. Jag har köpt ett hus som är naturnära. Jag har ett härdat ekgolv woodura misty white xl som skall läggas in på hela nedervåningen ( utom hall där jag ska lägga in sten chalon grey semipolerad sten 60x60)Min fråga avser kök, matplats och vardagsrum som ”sitter ihop ”i vinkel(se bild). Kökets luckor blir i green harmony( om du inte har ett bättre förslag se min bild på refernsfärg på grön som jag gillar)), diskbänk och köksö i carerra marmor. Handtag i mässing liksom kran. Huset har många fönster men ligger i vädersträck som ändå inte gör det ljust då det är skog framför och runt om. Huset är byggt 2014. Jag kommer inreda med mycket dansk design möbler och lampor, lätta och stilrena. Jag ska nu måla detta stora rum och vill få in ljus känsla men inte så det blir sterilt ( ej vitt) utan bara att det blir stilrent. Jag har en röd persisk matta och en mossgrön soffa i vardagsrum. Jag vill ha en väggfärg som harmoniserar och ändå skapar värme utan gå mot rött, hellre en kall färg ( låter lite motsägelsefullt). Jag har tittat på tidlös men är orolig för att det blir för lite färg pp väggarna. Alla fönster har vita spröjs Tapet ovanför köksbänk bifogat med fjärillar, tapet med fåglar fondvägg arbetsrum. Färg på luckor jag egentligen tycker är vackrast men bli lite för skrikigt därav green harmony. Bifogar bilder från huset jag köpt och ska renovera ;köket idag som jag ska riva kakel och byta färg på köksluckor , byta ut alla vitvaror, dvs bygga in kyl frys osv, ta bort diskbänk och blandare, handtag till mässing, i stål och lägga in marmor, byta ut golvet till det jag nämnde. Bifogar bilder från min lägenhet( hall, kök/vardagsrum, sovrum jag skall flytta ifrån och min inredning och konst som personifierar mig. Jag älskar färg och att göra det personligt.

2025-05-19 20:37:54

Kommentar

Glömde en bild från mitt nivarande hem

19/05/2025 20:40:42

Kommentar

Och en till från kök

19/05/2025 20:41:57

Kommentar

Sen några från nya huset hur det ser ut nu och jag skall förändra

19/05/2025 20:43:32

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej Här kommer planritningen för nedervåningen.

20/05/2025 22:40:31

Svar:

Hej Här kommer planritningen för nedervåningen.

20/05/2025 22:40:48

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag tycker att det låter fint med köksluckor i  LADY 8252 Green Harmony men du behöver så klart provmåla.

Kika på  LADY 1928 Sommarsnö,  LADY 12314 Grey Touch,  LADY 1376 Froströk eller  LADY 1622 Reflektion till väggarna i kök/v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. 


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun