Färgsättning på vårt hus på utsidan

Kategorier:

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Mörkrött vet ej färgen då det var så när vi köpte huset

Hej Jag skulle behöva hjälp med vilken färg vi ska ha på vår entré, ytterdörrens utsida och träet som är vid entrén. Vi bor i ett vit mexitegelhus, en plan med källare. Vi har röda detaljer runt fönster och träet uppe vid taket. Men vi vill få bort det röda på sikt men undrar vilken färg som passar till vårt tegel och det röda så länge. En av bilderna är entrén målade med en kritvit grundfärg då vi inte vill ha det röda kvar. Så nu är frågan vad du rekommenderar? Vi är lite inne på något som antracit eller annan mörkgrå färg? Vad tycker du Med vänlig hälsning, Sia kulle

2025-05-25 17:31:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  JOTUN 0175 Tjärbrun.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Om vi inte vill gå åt det bruna eller svarta hållet, vilka alternativ finns då /Sia

27/05/2025 17:03:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Så länge ni har kvar de röda detaljerna så behöver ni parera dessa.

Vad tänker ni för färg till dörren? Kan ni tänka er att måla om allt som idag är rött?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Vi behöver nog behålla de röda fönstren. Men om vi målar huset vilket färg passar då till huset, vi tänker eventuellt spraymåla det? Kan man ha en vit dörr till det röda och måla panelen röd igen? Eller tycker du att vi även ska ha en röd dörr.

02/06/2025 12:04:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Lite osäker på ditt svar. Har du möjlighet att förtydliga hur du menar när du säger "om vi målar huset vilket färg passar då till huset, vi tänker eventuellt spraymåla det"?



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Om vi målar mexiteglet i vilken färg tror du funkar, obruten vit? Om vi kör på obruten vit vilken färg på alla detaljer passar så. Vi vill gå åt mörkt grått eller svart

09/06/2025 17:18:29

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

För att kunna måla på teglet så behöver det putsas innan. Kommer ni att göra detta?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun