Passande kulör till knutar etc utomhus

Kategorier:

- Övrigt

Nuvarande accentkulör utomhus på knutar, fönsterramar, dörrar etc är en form av koboltblå, som vi inte gillar och vill därför måla om - hör gärna några förslag från er! Husets huvudkulör är kalksten ncs 0804-y10r, med en något mörkare ton runt fönstren som heter ”sand”. Tusen tack på förhand!

2025-05-26 08:41:33

Kommentar

På denna bild ser man ”sand”-kulören bättre.

26/05/2025 11:22:18

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Vad har kulören Sand för färgkod? Är det vår  LADY 1140 Sand?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Jag är lite osäker, de två koder jag hittat är: 5022 0901-g93y Men vet inte ifall någon av dem är ”sand”. Fick benämningen sand från förra ägaren, hon visste inte koden tyvärr. Annica

27/05/2025 16:21:15

Kommentar

Eller den här…

27/05/2025 16:23:54

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Vad tänker ni er för färg, vit, grön, svart....?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! För egen del har jag funderat på en ljus ljus grön, kanske åt det gröngrå hållet. Men jag är nyfiken på vad ni som experter ser för goda färgmatchningar, så låt dig inte begränsas av det. Min sambo har inte sagt en specifik nyans, mest att han inte vill att det ska bli för intetsägande. Han är inte lika anti den nuvarande blå som jag är. Jag tycker den blir för gräll, medan han tycker det känns kul att den är lite annorlunda. Olika perspektiv 😁

28/05/2025 11:50:37

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag frågar för att vi har så många olika fina färger:))

Jag tycker att det skulle vara fint med grönt. Kika tex på  JOTUN 7053 Lärdal eller JOTUN 8294 Sage. Även fint med en ljusare blå tex  JOTUN 5556 Nordic Blue eller om ni vill ha en neutral färg,  JOTUN 1624 Lätthet eller  JOTUN 1462 Grå Skiffer.

Provmåla på bräder som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun