Kategorier:
- Hus
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Vi har byggt en Gäststuga på Landet i vinter. Allt utvändigt trä är obehandlat. Liggande träpanel. Vita fönster och svart plåttak, hängrännor, stuprör. Grundläggning synliga plintar på berg, kommer inte bygga någon kappa runt grunden. Vi vill ha samma fasadfärg som huvudbyggnaden (B 422 Dalagrön DD Infinity Pure Matt). Vi önskar förslag på kulör för foder. Dörren är Faluröd.
Osäker på om bilderna kom med, skickar igen.
Hej
Jag ser tyvärr inte dina bilder. Prova gärna att ladda upp dem igen.
Vad har du för färgkod på fönster, både på gäststugan och på huvudbyggnaden?
Bilderna var för stora, kan jag mejla dom?
Hej igen
Maila till info@jotun.se. Skriv att de ska till Kulörrådgivningen:)
Återkom gärna med färgkoder.
Har skickat ett mejl med mer utförlig information till info@jotun.se
Hej igen
Tack. Nu ser jag dina bilder:)
Det befintliga huset som redan är målat ser ut att ha en gulare ton på detaljerna. Kan ni tänka er att måla om dessa? Om inte, vad har de för färgkod?
Ja, vi målar gärna om till en annan färg som passar bättre.
Hej igen
Tack. Jag hittar tyvärr inte kulören 422 Dalagrön. Har du möjligen färgburk med etikett kvar?
Fasadfärgen på befintliga byggnader är Alcro Bestå B 422 Dalgrön och vi önskar motsvarande färgkulör från Jotun på nya Gäststugan. Det fanns med en bild i mejlet med Alcros recept, som jag vill att ni försöker kopiera till Jotun.
Hej igen
Tack. Då förstår jag varför jag inte hittar kulören. Jag har tyvärr ingen tillgång till färgkoder för Alcros kulörer men jag tror att du kan få hjälp hos våra återförsäljare att blanda den i Jotuns produkter. Din närmaste hittar du här https://www.jotun.com/se-se/decorative/dealer-search
Tänk bara på att det kan skilja lite i kulörupplevelse mellan färgfabrikat..
Kika sedan på JOTUN 1069 Villagrå, JOTUN 0394 Varmgrå eller 8025 Skodde till foder, vindskivor och snickerier kring trappan.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
Hej igen, Vi har nu provmålat Jotun 8413 Herrgårdsgrön Demidekk Infinity Pure Matt. Den stämmer bra med den färg vi har på befintlig byggnad, så nu kör vi med eran standard kulör på fasaden (Jotun 8513 Herrgårdsgrön). Vi har även provmålat era förslag på foderfärg, men är inte nöjda. På foder önskas förslag på en ljusare nyans av samma kulör som Herrgårdsgrön (en mjuk övergång till vita fönster önskas). Blir en helgrön byggnad där Arkitekturen får framträda. Vi har idag en sandfärg på foder på befintlig byggnad. Önskar även förslag på sandfärg som ni tycker passar till Herrgårdsgrön och vita fönster. //Lars-Erik
Hej igen
Om huset målas i JOTUN 8413 Herrgårdsgrön så kika på JOTUN 1141 Natural Beige eller JOTUN 1016 Blek Sand, om ni vill ha en mer beige ton, till detaljerna.
Provmåla igen.
Hej igen, På foder önskas även förslag på en ljusare nyans av grön som ger en mjuk övergång från Herrgårdsgrön till vita fönster. Vill gärna provmåla ett alternativ med mindre målarglödje, där Arkitekturen får framträda. //Lars-Erik