Val av färg

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Kontor

Hej, Jag vore tacksam om ni kunde hjälpa mig med att välja rätt färg i olika rum: - Vilken väggfärg kan ni rekommendera till köksluckor som är lackerad i Jotun Kokos? (Köket är på en mörk plats). Väggfärgen får gärna vara ljusare än Kokos. Jag provmalade med Silke med det upplevde jag för kall och gråaktig. Jag provade även NCS S 0804-Y30R men den blev lite för persikaaktig. Finns det någon färg som är typ som Kokos men bara lite ljusare? - Vilka ljusa färger passar bra för rum i norrläge? Det får gärna vara ljusare än färgen Kokos och varmare än färgen Silke för vardagsrummet. I sovrummet tänkte jag på en aningen mörkare färg. Är Antwerp Beige t ex ett bra val för norrläge? - Tak, stuckatur, fönsterkarmar, socklar tänkte jag måla i en vit färg som passar till väggfärgen. Jag vore mycket tacksam om ni även kunde rekommendera en vit färg som passar till färgerna som ni rekommenderar för väggarna. Stort tack för hjälpen!

2025-05-31 14:14:30

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte ALLA dessa detaljer i HELA bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, tack! Alla dessa detaljer i hela bostaden ska målas. Mvh

02/06/2025 17:32:24

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Perfekt, tack. Har du även en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så jag ser hur rummen hänger ihop.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, självklart, här kommer planlösningen. (rummet längst till höger blir mest sannolikt ett kontor). Tack så mycket!

04/06/2025 11:21:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Toppen, tack. När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.

Kika på  LADY 1442 Claro till väggarna i köket och i v-rum. Måla allt som ska vara vitt i bostaden, tak, fönster, dörrar och snickerier i  LADY 1624 Lätthet.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Stort tack, Annika! Har du ett alternativ till Claro som också passar fint till Kokos men är något mindre gult än Claro och mer beige? :-) Tack på förhand! Ha det fint!

05/06/2025 16:56:35

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika även på  LADY 1875 Sans. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, Tack snälla. Sans har jag faktiskt redan provmålat och det blev tyvärr inte så snyggt tycker jag. (för gul) Har du något tipps på någon annan ljusbeige färg som är ljusare än Kokos och som passar bra till Kokos? Tack så mycket för hjälpen!!

09/06/2025 15:43:57

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

När man färgsätter med grå och beige kulörer så blir det mest harmoniskt om man har ungefär samma gulhet/rödhet i alla toner. Om man tex har en grå ton på en yta och ser denna ihop med en beige kulör på en annan yta så kan det grå tonen upplevas kallare än den egentligen är och den beige tonen blir gulare än den egentligen är vilket ofta upplevs "lite fel".

 LADY 1931 Kokos har en gulare underton och blir därför bäst ihop med andra beige toner som också har en lite gulare underton som tex  LADY 1875 Sans

Men, kika även på  LADY 1625 Själ. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack så mycket för din hjälp, Annika! Jag ska provmåla med Själ. Jag undrar också om Skandinaviskt Ljus, Ljus Antik, Vit Komfort och Eggvit passar bra tillsammans med köksöverskåpen i Kokos? (Jag skulle gärna vilja testa flera olika färger.) Som jag skrev tidigare, så skulle jag önska att väggfärgen är något ljusare än överskåpen i Kokos, men samtidigt att allt smälter ihop på ett harmoniskt sätt. Hoppas du förstår vad jag menar! :) Supertacksam för din hjälp!!

12/06/2025 12:34:39

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om du vill ha en ljusare ton än de jag tidigare tipsat om så kan  LADY 1624 Lätthet (vit) vara ett alterntiv ihop med  LADY 1931 Kokos. Måla allt annat i bostaden  som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i  LADY 1624 Lätthet. Provmåla igen.

 LADY 0471 Lys Antik,  LADY 8395 Vit Komfort och  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus fungerar mindre bra med  LADY 1931 Kokos.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, Tack snälla, jag provar Lätthet :) Har du ett till tips som passar till Kokos? (Behöver inte vara lika ljus som lätthet men få gärna vara lite mindre gulaktig än Sans och Claro). Tusen tack!

25/06/2025 22:25:12

Kommentar

Och en fråga till: Tycker du att Silke allmänt passar bra till Kokos eller är det en mindre bra kombination? Tack!!

25/06/2025 22:26:41

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

När man färgsätter med grå och beige kulörer så blir det mest harmoniskt om man har ungefär samma gulhet/rödhet i alla toner. Om man tex har en grå ton på en yta och ser denna ihop med en beige kulör på en annan yta så kan det grå tonen upplevas kallare än den egentligen är och den beige tonen blir gulare än den egentligen är vilket ofta upplevs "lite fel".

Om du väljer en mer grå ton så kommer den få  LADY 1931 Kokos att se gulare ut men kika ändå på  LADY 12123 Contemporary White och se om du upplever den fin mot Kokos i ditt ljus. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun