Kategorier:
- Hus
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Hej! Vi har idag ett grått hus som vi önskar att måla om till vitt. Vi vill inte att färgen ska se för smutsig ut samt att den inte får se för gul ut, men vi vill att allt ska smälta samman med fönster och skjutdörrspartier. Det skulle vara fantastiskt att få lite råd kring hur vi ska tänka. Mvh Sandra
Hej
Kommer ni även att måla om era fönster och dörrar? Om inte, vilken färgkod har dessa?
Nej det kommer vi inte att göra. Färgkoden är en standard vit alltså S- 0502-y
Hej igen
Tack. Det finaste är om allt som ska vara vitt, fönster, dörrar och övriga vita detaljer och fasad som ska vara vit, målas i samma vita kulör. Om man blandar olika vita toner så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer lite gulare än de egentligen är när man ser dem ihop med en kritvita fasad som då kan få ett blå-stick.
Så, om ni har fönster i S0502-Y (med S) så kika på JOTUN 1001 Eggvit till fasad, vindskivor, knutbrädor och foder. Denna vita är aningens vitare än era fönster men ändå en varmare vit ton.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*