Kategorier:
- Vardagsrum
- Hall
Lister/dörrar/fönster : SO500-N
Hej, vi kommer tapetsera en köksvägg med Svenskt Tenn Eldblomman i röd. Vi skulle vilja ha råd om väggfärger till angränsande hall och vardagsrum som syns från köket. Vi skulle vilja ha en ljus , varm grön i hallen och en varm blå i vardagsrummet.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Återkom med denna samt om ni kommer att behålla tapeten i v-rum? Om ni gör detta så vore det toppen om du vill ladda upp en bild på denna där man tydligt ser kulörerna i den.
Hej Annika, Vi vill även ha ett råd för färg till vardagsrummet. Den tapeten/fondväggen kommer också målas över i samma som övriga rummet. Bifogat planlösning. Tusen tack, Maria
Hej igen
Tack. Vad har du för färgkoder i angränsande rum till v-rum?
De är just nu nålade med SO500-N samt att det även där sitter fondväggar tapetserade som på sikt kommer bytas ut. Kan ni ge en hel färgpalett att använda tar vi gärna det.
Hej igen
Ser att jag även saknar färgkod på övriga väggar och köksluckor i köket? Du kommer att se dessa när du ser in i angränsande rum och kulören på dessa kommer att påverka vad som blir fint i angränsande rum.
Många frågor för att du ska få så bra svar som möjligt:)
Hej Annika, Alla väggar utom de som är tapetserade i huset är målad med ovan nämnda. Köket är från Ballingslöv och heter Pärlgrå NCS S1500-N. Bästa hälsningar,
Hej igen
Tack igen. Kika på LADY 8281 Pale Linden, LADY 7626 Airy Green eller LADY 7627 Refresh till hallen och LADY 5452 Nordic Breeze eller LADY 5028 Stratus i v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust