Färgkombinationer i hall, kök och vardagsrum

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Se beskrivning ovan

Vi totalrenoverar vårt nya boende. På våning 1 finns en avlång hall utan fönster. Den angränsar till ett kök med fönster och till en kombinerad matsal och vardagsrum med fönster och utgång till mindre trädgård i söderläge. Vi funderar på att måla väggar och tak i Space i både hallen och köket. I matrum/ vardagsrum funderar vi på kokos på vägg och tak. Funkar dessa båda ihop? Om vi ska ha enhetlig färg på lister och dörrar i samtliga rum samt på trätrappa till våning 2 - har ni något tips? Det får gärna vara i nyanser som går mot brunt, grönt eller kanske rosa. Eller har ni andra tips på komplementfärger? Golvet i matrum/vardagsrum blir hårdvaxoljad ekparkett med lite vitt pigment. Golven i hallen och köket ljust beige/brunt i microcement.

2025-06-04 21:16:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i HELA bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Många tack för svar. Det är verkligen alla väggar, tak, lister och dörrar som ska målas om i det här 60-talsradhuset som vi nu tar över (senaste renoveringen gjordes tidigt 90-tal). Luckorna i köket är mörkgrå, S-7500-N. Vi kommer att ha en bänkskiva till i kompositsten (matt och ljust grå/beige med lite mörkare stänk/prickar). Jag bifogar en ritning på rummen. Stort tack för hjälpen! //Hanna

05/06/2025 18:08:24

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kommer ni även att måla om era fönster? Om inte, vad har de för färgkod?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

De har Standard - Färg vit RAL 9010 Vi ska inte måla om dessa. Tack!

09/06/2025 10:10:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika gärna på kombinationen du tänkte,  LADY 10678 Space i hall och kök och  LADY 1931 Kokos i matrum/v-rum.

Snickerier kan vara i  LADY 1140 Sand,  LADY 12075 Soothing Beige,  LADY 1939 Sandbeige eller helt i vitt  LADY 1001 Eggvit. Det kan också vara fint med gula snickerier i tex  LADY 11173 Humble Yellow,  LADY 1303 Observe eller  LADY 1276 Soft. Rosa kan få väggarna i Space och Kokos att dra mot gulgrönt.

Måla allt som ev ska vara vitt tak, dörrar och snickerier i  LADY 1001 Eggvit.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun