Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Barnrum
- Kontor
- Övrigt
Hej! Vi har köpt ett hus som vi ska renovera. Jag önskar få hjälp med tips och råd kring färgval till väggar, tak, lister och foder samt köksluckor. Vi önskar ett lugnt intryck i naturnära kulörer men är inte rädda för färg. Sovrum med fönster i öst Kök med fönster i väst och norr Vardagsrum med fönster i söder och väst Övervåning/vind/sovrum med fönster i väst och öst
Fler bilder kommer här Observera att möblerna inte är våra. Så bortse helt från dessa
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej! S0500-N
Hej igen
Tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Vad tänker ni för färger i kök/v-rum samt på köksluckorna?
Hej! Vi tänker jordnära färger. Beige eller mjuka vita färger. Vill inte ha grått och för kallt. Vill inte heller ha det vitt och sterilt. Önskar köksluckorna i lite mörkare ton än väggarna. Också i någon beige ton. Köket angränsar till hallen där jag tänker en beige, grön eller gulaktig ton. Men fortsatt hålla det relativt ljust. I hallen kommer även en garderob byggas in som vi önskar ska ha en mörkare nyans men fortsatt passa väggfärg. Även vardagsrummet angränsar till hallen. Jag tänker att v-rum och hallen i samma färg eller iallafall likande då de hänger ihop mycket. Sovrum och kontor tänker vi att vi skulle vilja ha lite mer dova/mörkare färger utan att det poppar för mycket och blir för mörkt.
Hej igen
Tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Kika på LADY 0486 Silke eller LADY 1275 Mild till väggarna och LADY 1016 Blek Sand eller LADY 1939 Sandbeige till köksluckorna.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak