Vilka färger är mest lika bilden

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

Hej! Vi ska renovera köket och har denna bild som inspiration. Vilka av era färger skulle ni säga är mest lika luckfärgen, väggfärgen och takfärgen? Jag har väldigt svårt att se om det är en varm eller kall färg. Köket kommer stå 7 meter in i rummet utan så mycket naturligt ljus. Vi vill helst inte att det blir för mörkt men vill helst inte ha något kritvitt. Stort tack för svar!

2025-06-09 22:48:10

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, allt ska målas om och golvet ska även slipas. Vi vill helst inte ha lister och tak som går mot allt för mycket gult 😊

11/06/2025 18:27:40

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Jättesvårt att säga vilken exakt kulör det är utifrån en bild men kika på  LADY 1928 Sommarsnö,  LADY 8395 Vit Komfort eller  LADY 8282 Vitpeppar till köksluckor och väggar. Måla det som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i  LADY 9918 Klassisk Vit.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Var noga med att se hur kulörerna blir mot angänsande rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Stort tack!😊

13/06/2025 07:52:48

Svar från kulörrådgivaren:

Bara roligt att hjälpa dig:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun