Kategorier:
- Övrigt
Hej! Vi ska måla om vårat hus till vitt. Vi har svart tak och ska även byta vindskivor och stuprännor till svart. Är då färgen ”klassisk vit” en bra färg? Finns det risk att den blir för bländande? Eller bör vi välja en annan vit?
Hej
Kommer du även att måla om fönster, dörrar och gargeport? Om inte, vilken färgkod har dessa? Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra.
Hej! Vi kommer evt måla om fönster, dörrar och garageport. Hade färgprover hemma så gick ut och kollade direkt och är rätt säker på att det är klassisk vit på SO500-N på dem. MVH, Elin Hultman
Hej igen
Tack. Kika på en nästan vit ton som tex JOTUN 1622 Reflektion eller JOTUN 1376 Froströk till fasaden. Helt vitt tror jag ni kommer uppleva för vitt.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika ställen. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*