Tips på färgsättning av husfasad

Kategorier:

- Övrigt

Hej, vårt hus är byggt 1936 i klassisk funkisstil. På 70-talet satte man på en vit plåtfasad, som vi nu i samband med en tillbyggnad tänker riva för att återställa en enhetlig träpanel med smala lock på hela huset. Och vi vill nu ha tips och idéer på vilka kulörer vi ska välja. Vi gillar grönt, och tänker själva på Lärdal eller Dewy Green på panelen. Sedan är frågan om vilken kulör vi ska välja på knutar, foder och vindskivor. Antingen samma gröna som på panelen eller en grön nyans mörkare/ljusare, eller någon vit typ Bomull. Alla fönster är standard vita (S0502Y). Kan ni hjälpa oss med tips och idéer vore vi väldigt tacksamma

2025-06-12 10:59:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  JOTUN 7053 Lärdal, JOTUN 8106 Grönnsten eller JOTUN 8080 Grå Umbra till fasaden, vindskivor och knutbrädor. Måla foder i  JOTUN 1453 Bomull. Grundmuren kan vara i  JOTUN 11129 Smoky Grey.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika ställen. Betrakta på lite avstånd.

Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.

Putsade ytor målas med Jotun DryTech Murfärg.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, nu har vi provmålat ett helt gäng stora skivor och flyttat runt i olika ljus och väderstreck, och vi tycker bäst om Dewy Green. Övriga känns antingen för blaskiga eller för murriga i vår smak. Så nu undrar jag om ert råd fortfarande är att vi kör Bomull på foder och låter knutar och vindskivor vara samma som panelen, eller har ni annat förslag givet att vi bestämt oss för Dewy Green på panelen? Jag behöver även ange färgkod i mitt bygglov och undrar om jag kan få en sådan. Tack på förhand! Mvh Petter

21/08/2025 20:34:15

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hade målat fönsterkasseter/foder i  JOTUN 1453 Bomull men knutbrädor och vindskivor i samma kulör som fasaden.

Jag har mailat dig färgkoden.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, nu är tillbyggnad och fasadbyte på huset äntligen klart. Eftersom vi byggt över vintern beställdes allt virke mellanstuket från fabrik i liknande kulörer med de vi tänkt oss på slutligt resultat och angivit i bygglovet, så nu återstår ”bara” att finjustera vilka kulörer vi kör på slutstrykningen här i vår. Alla fönster och dörrar är aluminium S0502-Y. Vi har valt Dewy Green på fasaden samt knutar och vindskivor. Tar gärna ditt råd ännu en gång på lämplig kulör till foder och grundmur. Tack så mycket på förhand! Mvh Petter

21/04/2026 22:28:49

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  1391 LJUS ANTIKGRÅ till foder runt fönster och dörrar. Grundmuren och fönster och dörrar i denna målas i  11129 SMOKY GREY eller  1877 VALLMOFRÖ. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen. Nu har vi äntligen målat klart huset och är så nöjda både med kulörval och hur väl det ursprungliga huset smälter samman med tillbyggnaden och ger en enhetlig karaktär funkisstilen trogen. Tack för alla dina tips på resan. Det blev som du föreslog; fasad inklusive vindskivor och knutar i Dewy Green, foder i Ljus Antikgrå och grundmur i Vallmo. Plåttak, smidesräcken och stuprör/rännor i svart och fönster i S0502-Y.

30/06/2026 20:22:11

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Så fint och så bra att ni är nöjda😊

Tusen tack för återkopplingen😍

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun