Kategorier:
- Övrigt
Hej, vi har ett hus i vitt mexitegel och grön träfasad. Vi har svarta fönster och dörr i trä. Vi vill måla om träfasaden. Antingen i en annan grön nyans eller i annan ljus färg. Vilka färger skulle passa?
Hej
Kan ni tänka er att måla om fönster?
Hej, nej vi vill ha svarta. De är helt nya.
Hej igen
Tack. Jag tycker att huset klär i en mörkare fasad. Det blir för skarpt med en ljus fasad, med svarta fönster. Kika på JOTUN 0734 Brunsvart, JOTUN 1284 Svolvär, JOTUN 1939 Sandbeige eller möjligen JOTUN 1141 Natural Beige till vindskivor, träfasad, foder osv.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
Tack!! Skulle en grön färg passa?
Hej igen
Jag tycker att det blir bättre med en neutral ton om du inte vill ha en mörkare grön som tex JOTUN 0745 Grön Umbra.
Provmåla igen.