Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Hej! Vi totalrenoverar vår lägenhet och ska måla om samtliga rum, ink lister och dörrar. Jag vill genomgående ha ljusa och varma kulörer som känns krämiga och inbjudande. I hallen funderar jag på peach sky och i vardagsrummet pale linden, finns det någon annan grön som kan passa istället? Inte alltför mörk. Önskar även hjälp med köket som är angränsande till hallen. Vår ursprungliga tanke var att välja en varmvit färg på luckor men vi tycker att det är en djungel att hitta rätt. Funderade på sans på väggen här alt kokos,fungerar dessa med eggvit på lister och gör även övriga förslag det? Har du annars förslag på en kombination till köksluckor/väggfärg och snickerier som går i en väldigt ljus, krämig och varm färgskala? Är NCS S0502-G50Y samma som bomull? Kan sans eller kokos passa till denna? Tack på förhand!
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte ALLA dessa detaljer i HELA bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej Annika, Tack, ser fram emot din hjälp! Vi totalrenoverar som sagt hela lägenheter så precis allt ska målas, ink lister. Jag skulle gärna hålla en varm färgskala genomgående så är inne på eggvit om det kan passa till färgerna som väljs.
Hej igen! Har nu upptäckt silke som jag tycker ser så fin ut, men förstår att denna passar bättre till vitare vita. Skulle det fungera att ha exempelvis:: Hall (både inre och yttre): peach sky Vardagsrum: Pale Linden Kök: Silke både på vägg och luckor Sovrumsavdelningen: silke med froströk på platsbyggda garderober Alla lister och dörrar i lätthet Vad tror du om detta upplägg? Alt: Samma i hall och vardagsrum men kokos eller sans i kök och eggvit på allt som ska vara vitt? Upplever eventuellt sans som lite gul men gillar ändå den krämiga tonen. Kan reflektion och sheer grey fungera med det översta alternativet eller hör de till en egen skala?
Hej igen
Jag tycker att det låter fint med LADY 0486 Silke på väggar och köksluckor i kök, LADY 8281 Pale Linden i v-rum och LADY 0486 Silke och LADY 1376 Froströk i sovrum men du behöver så klart provmåla för att se hur det blir i just ditt ljus. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Hej! Tack för svar senast! Vi har nu landat i silke på luckor och vägg i köket samt även i den angränsande hallen, sannolikt även på snickerier där. Lister och tak målas i Lätthet. Nu är jag på jakt efter ljusa toner (helst inte dämpade beiga i mörkare ton för det tycker jag inte så mycket om) som kan fungera i vårt sovrum längst bort och i kontoret som är det minsta rummet bredvid vårt sovrum. Jag täbler mig en ljust grön färg i det minsta rummet och i vårt rum helst en varm ljus beige färg alt greige. Kan exempelvis skandinaviskt ljus, sans, kokos, reflektion/sheer grey, Tudor eller froströk vara tänkbara i vårt sovrum? Det vita är som sagt i lätthet. Silke får eventuellt följa med i korridoren mellan sovrummen från köket om det skapar bäst känsla. Tack på förhand 😊
Hej igen
Kika på LADY 8303 Vit Ljung, LADY 7626 Airy Green eller LADY 8281 Pale Linden till det lilla sovrummet och LADY 1376 Froströk till ert sovrum. Fortsätt i alla rum med LADY 1624 Lätthet på allt vitt tak, fönster, dörrar och lister.
Provmåla gien.