Lägenhetsfärg

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Hall

Lister/dörrar/fönster : 9918 Klassisk vit S0500-N

Hej! Jag ska måla om hela min lägenhet. Vita detaljer i samtliga rum är just nu i klassisk vit S0500-N (tak, lister, dörrar, fönster). Lägenheten är c:a 40kvm och har 2,80m i takhöjd. Samtliga fönster är i nordväst och lägenheten är på andra våningen. Om det behövs för att matcha mina färgval kan jag tänka mig att byta nyans på allt det vita. För det stora vardagsrummet/köket önskar jag ha något i stil med Space. Själva köket är IKEAs Enköping. Det finns tyvärr ingen NCS-kod för den, men det är i en vit färg som är väldigt lik den klassiska vita S0500-N jag har i övrigt, dock med synligt trämönster i. I hallen skulle jag vilja ha en ljusare färg än i stora rummet. Där har jag även en spegeln gullig färg samt en stenskiva och klinkergolv. Bifogar bild på detta. Jag har funderat på Sommarsnö. I sovrummet vill jag ha det mörkare än i hallen men i samma linje som space. Inte mörkare än så. Kan tänka mig att gå gulare eller grönare, men vill inte att färgen ska stå ut för mycket. Har även funderat på att ha Space i sovrummet, Sommarsnö (eller liknande) i hallen och ett mellanting i ljushet i stora rummet. Jag blir väldigt glad för många olika förslag, testar mig gärna fram. Tack för hjälpen! Hälsningar, Jonna

2025-06-19 00:20:17

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 10678 Space eller  LADY 1016 Blek Sand till kök/v-rum,  LADY 1376 Froströk,  LADY 1875 Sans eller  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till hallen och  LADY 8281 Pale Linden till sovrummet.

Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i  LADY 1624 Lätthet.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun