Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : 0502y
Hej ! Jag är sugen på att tapetsera köket med tapeten Hazel - 7662 från Borås tapeter. tanken är att vi ska ha vita köksluckor. Och därför undrar jag vilken av era vita kulörer som passar bra tillsammans med denna tapet ? Mvh Anna
Hej
Det finaste är om allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer eller vita väggar, målas i samma vita kulör. Om man blandar olika vita toner så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer lite gulare än de egentligen är när man ser dem ihop med kritvita detaljer som då kan få ett blå-stick.
Så, om du har fönster, dörrar och lister i en varmare vit ton så måla vita köksluckor i LADY 1001 Eggvit.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.