Önskar få hjälp med en varm bruten vit färg till fasad och någon grå ljus färg som passar foder

Kategorier:

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Svarta dörrar och idag bruna fönster men ska bytas framöver

Hej, Vi panelar om huset och behöver hjälp med en varm vit färg som ska vara bruten till huset. Jag vill inte ha villa vit eller för beige. Mer varm åt det det krämiga hållet och någon färg som passar foder, ljus grå? Vi har gamla fönster som vi ska byta ut senare där vi väljer mellan tränfönster, svarta eller gröna. Har ni bra tips!

2025-07-03 22:20:53

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Vilken färgkod kommer era nya fönster att ha? Det påverkar vilka kulörer som blir fina i övrigt:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Våra fönster kommer vi bara måla svarta tills vi ska byta ut dom om några år. Och då vill vi ha antingen gröna eller trä fönster. Men vi behöver välja en vit färg till fasaden som är bruten annars behöver vi söka bygglov och behöver även en färg till foder som skiljer sig mot fasaden och då önskar vi till fasad: en varm kräm vit och ljus gråa foder eller om du har andra förslag.

04/07/2025 15:48:01

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om ni ska måla fönstren så välj hellre en ljusare ton än svart till en vit fasad. Svarta fönster blir lite för skarpt.

Kika på  JOTUN 1453 Bomull till fasaden, vindskivor, knutbrädor och  LADY 1926 Snedråpe till foder. Fönster och ytterdörr kan vara i  JOTUN 8426 Dewy Green. Om du ändå vill ha svarta fönster så kika i stället på  JOTUN 9938 Naturligt Svart till fönstren.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.




Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack snälla! Då ska vi provmåla, vad tror du om träfönster till bomull, eller är det finare med gröna?

09/07/2025 23:03:48

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Lite osäker på ditt svar. Har du möjlighet att förtydliga?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Jag menade vilken färg på fönster som är finast till färgen bomull som fasadfärg. Om vi målar huset i färgen bomull, alla detaljer i färgen snedråpe, vilken färg skulle passa till att måla inne i själva fönstret? Ska man ha annan färg på fönster och foder? Eftersom svart blev för hårt vill jag inte måla dom i det! Hoppas jag var tydligare :)

15/07/2025 08:38:58

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om fasaden målas i  JOTUN 1453 Bomull och vindskivor, knutbrädor och foder målas i  LADY 1926 Snedråpe så kika på  JOTUN 8426 Dewy Green till fönster och dörrar.

Provmåla igen:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun