Vi ska måla om hela lägenheten

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : NCS S500-N

Vi ska måla om hela vår lägenhet. Jag har bett en arkitekt som hjälp oss tidigare (svårt att veta i en så öppen planlösning var man ska börja och sluta) Lägenheten ligger precis vid havet, alla fönstren i vardagsrummet och gästrummet är rakt mot söder, sovrummet ligger mot öster. Lägenheten är otroligt ljus, i dagsläget är allt vitt. Golven är vitlaserat parkett. Köksluckorna och kaklet är vitt. Bänkskivan ljus varmt beige. Ytterhallen är ganska trång och mörk. Vi har en sängmöbel som har blivit gul i trät (Se bild) så jag tror det behövs en kall färg som dämpar gul/rödheten. Vi tycker om en ljus lägenhet, ljusa men friska/pigga färger men denna är för ljus och tråkigt vit. Vi känner oss inte helt nöjda med förslaget jag fått (se bild 2) Jag är rädd för att den mörka blå till sovrummet blir för mörk (se bild 4 ganska fin) den grå är jag lite tveksam till. Jag hade en tanke på en terracottafärg på väggen i vardagsrummet mot gästrummet men den finns inte med i förslaget. Vår arkitekt tycker vi ska välja en kall och en varm färg i vardagsrummet/köket, tycker ni det också? Vi ska måla om hela lägenheten med Jotunfärger så tacksam för ett förslag som ni tycker stämmer tillsammans och so tar hand om allt det ljus vi har i lägenheten. Det är nästan som om man vill ha solglasögon inne när solen skiner. Jotun har ju egna nr och beteckningar så tacksam för dem.

2025-07-16 21:56:35

Kommentar

Skickar bild 4 på nytt. Bilden på våra sängar är från vår förra lägenhet och vi hade en färg som hette IN -730 Blue Shade 1 (Flugger) den var mycket ljusare men sängen blev fin i färgen mot den.

16/07/2025 22:03:01

Kommentar

Hej Jag skickar några bilder från lägenheten så du ser våra möbler ( vita Tv bänken ska bytas till en teak som soffbordet

16/07/2025 23:44:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Vad har du för färgkod på dina köksluckor? Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Jag har mailat JM men jag tror det kkan ta tid nu i semestertider. Färgen är vit inte blå- kritvit utan varm vit men vit. Ballingslövluckor. Jag skickar färguppgifter om jag får svar från JM

17/07/2025 14:32:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Nu har jag fått svar från JM och Ballingslöv Färgen på köksluckorna är NCS kod S0300N Övriga lister mm se bif bild, från JM

17/07/2025 15:15:29

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Perfekt, tack. Nu känner jag igen lägenheten:)

Jag tycker att det brukar vara bra att börja med kök/v-rum. Det blir lätt övermäktigt annars och då kommer man inte framåt.

Kika på  LADY 10341 Kalk,  LADY 12182 Gentle Whisper eller  LADY 10579 Complexion i kök/v-rum. Om du vill ha en vägg i v-rum i en terracotta-ton så kika på  LADY 20217 Muted Coral,  LADY 2224 Indi Pink,  LADY 20118 Amber Red eller  LADY 12074 Peachy till denna.

Provmåla igen.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej och tusen tack! Vad tror du om de färger som arkitekten har föreslagit? Jag känner spontant inte mig sp glad eller säker på dessa

17/07/2025 17:26:19

Kommentar

…jag tänker om jag ska gå ifrån dem och börja med kök och vardagsrum. Tror du jag ska nöja mig med en vägg i teracotta eller både köksväggen och väggen i v-rummet mot lilla gästrummet?

17/07/2025 17:31:54

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jag tycker att arkitektens förslag kan fungera ihop men jag har tyvärr ingen möjlighet att avgöra om det blir fint i ert ljus. Ni behöver provmåla.

Som jag tidigare beskrivit så brukar det vara bra att börja med kök/v-rum.

Jag hade nöjt mig med en vägg i terracotta men även det är en smaksak.

Trevlig Sommar:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack! Jag ska provmåla med Kalk och Peach Känner för dem. Fin sommar☀️ Gun-Marie

18/07/2025 10:13:13

Kommentar

Hej! Jag har bestämt mig för att välja en varm beige och ev en teracottafärg på den lilla fondväggen in mot sovrummet (där kommer en vit Stringhylla sitta med böcker) Du föreslog bla Kalk och Peachy = jättefina. Innan jag sätter igång och köper färg så vill jag bara höra med dig om en beige färg. Jag var hemma hos en kompis som hade målat med en färg som heter Sandsten. Väldig mjuk, varm och jättefin. Vi har riktigt ljust nästan jobbigt ljust i vardagsrummet mot havet, allt är vitt idag och även golvet är laserat vitt. Tror du den färgen blir för varm och hur tror du den skulle vara till den kallt bruna Eilersensoffan och blir det inte rätt till Pechy? Att dom blir för nära? Jag vill så gärna få en varm glad känsla i rummet.

27/07/2025 15:18:02

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om du väljer LADY 1037 Sandsten så har den en mer beige ton och kan dra lite mot grönt om man ser den ihop med rödare toner som terracotta-färger men provmåla för att se hur du upplever den i ditt ljus med tex  LADY 12074 Peachy på en vägg.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej och tack! Om jag väljer Kalk och Peachy tror du det blir tillräcklig värme och kontrast till allt vitt? Om jag väljer Sandsten så tänker jag bara den färgen och inte någon fondvägg. Soffan är ju potatisbrun och fårskinnsstolarna lite kallt bruna det kanske ändå blir finare med Kalkfärgen? Hälsningar Gun-Marie

11/08/2025 14:16:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Provmåla  LADY 10341 Kalk/ LADY 12074 Peachy och sedan 1037 Sandsten.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Jag har lämnat tanken på en vägg i terracotta och väljer en färg i vardagsrum/kök. Jag är mån om att få en värme i detta jätteljusa rum, vita köksluckor och vitlaserat golv. Vad tror du om Vanilj? Jag står nu och väljer mellan kalk och en lite varmare färg. Hälsningar Gun-Marie

20/08/2025 19:25:15

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Provmåla även  LADY 1519 Vanilj.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Jag har nu provmålat med Vanilj, se foto, men jag tycker den blir för gul. Jag ska enbart måla en lite vägg (fondvägg där en vit Stringbokhylla kommer att stå. Det är viktigt att det ger ett lätt och varmt intryck i den övrigt så vita lägenheten. Vilken färgnyans tror du och jag ska fortsätta provmåla Hälsningar Gun-Marie

05/09/2025 11:09:57

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika även på LADY 20362 Pink Ambience. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun