Kategorier:
- Sovrum
- Barnrum
- Kontor
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : S0502-Y
Hejsan, Vi ska flytta in i ett hus byggt 2013. Vi vill till stor del måla om inomhus. Det är 3-stav ekparkett i hela huset förutom i hall, groventre och badrum. Parketten kommer vi slipa om och pigmentera med pigmentera hårdvaxolja som kommer vara mer mot det mörkbruna hållet (tänk lite valnöt) Utöver det så är det vitmålat från nuvarande ägare i vardagsrum, kök, och trappa. Det är något vi planerar att behålla. Vi kommer även att måla om hallen så den är samma vit. De rum vi vill måla om är: 1. Sovrum på nedervåningen (det kommer vara ett lekrum till vår son) (Söderläge) 2. Vårt sovrum på övervåningen (Norrläge) 3. Sonens sovrum på övervåningen (söderläge) 4. Kontor på övervåningen (söderläge) 5. Gästrum på övervåningen (norrläge) 6. Ev - beroende på er input också - Allrummet på övervåningen som sammankopplar rum 2-5. (Söderläge) Vi vill gärna få in färg i rummen men blir osäkra hur vi ska tänka för att få ihop en helhet och inte känns som lustiga huset med (blåa rummet, gröna rummet etc.) Men samtidigt vill ha ha lite variation. Så vår plan har varit att få in följande färger på rummen ovan. 1. Ljusblå (planen är att ha mörkröda detaljer o mörkblått). Likt Klint Colors Forget Me Not 2. Dov grön (inte för ljus men inte för mörk). 3. Dov blå 4. Öppna för förslag 5. Dov dammrosa (med gröna detaljer) - inte för rosa.
Hej
Jag upplever att väggarna i v-rum har en vitare ton än dina snickerier, alltså mer kritvit än S0502-Y, men det är svårt att avgöra utifrån bilder.
Oavsett detta så kika på LADY 4894 Ocean Air eller LADY 5200 Dusky Blue till rum 1, LADY 7685 Subtle Green eller LADY 8281 Pale Linden till rum 2, LADY 5044 Blåis eller LADY 5249 Linblå till rum 3, LADY 12083 Devine eller LADY 10290 Soft Touch till rum 5 och LADY 12074 Peachy eller LADY 10411 Shams i rum 4.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Tack! Och vad tycker du om att måla allrummet på övervåningen vitt eller har du en annan rekommendation? /Emmie
Hej igen
Hej
Allrummet kan vara i vitt men välj då samma vita kulör som ni har på övriga vita detaljer och vita väggar, alltså fönster, dörrar, lister, tak och väggar som är vita.