Jag har köpt en ny bostad ett parhus på 132kvm och behöver hjälp med färgval

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : Lister dörrar och fönster är väl standard vit? Är det kanske 0502? tak vet jag inte?

Jag kommer måla om hela insidan av min bostad. Det är ganska dåligt med dagsljus då fönstren är väldigt små. Hela huset kommer ha bjelin XXL vistorp vitlackad ek golv, stora plank. Jag har tänkt soft skin väggar och tak i min dotters rum- detta rum är det med mest dagsljus i. I övriga rum önskar jag hjälp. 1.Jag har två tonårskillar som har ljusgrå och mörkgrå sängar, deras rum är ca 17kvm långa smala med viss del snedtak och ligger på övre plan. Jag tänker att båda deras rum ska målas i samma kulör både tak och väggar kanske någon beige? 2. Mitt sovrum på entréplan och min säng är i sand. Även detta rum kanske måla väggar och tak i samma kulör? 3. Kök, hall, vardagsrum, trapphus och en mindre hall på övre plan i någon kulör? Möbler har jag inte bestämt ännu men kommer nog gå i naturliga färger trä, beige, brun, vit.. Och Vilken typ av färg rekommenderar du i de olika rummen?

2025-08-12 21:23:58

Kommentar

Tror ena bilden inte kom med i första meddelandet så kompletterar planlösningen på entréplan här Taken kommer målas om även i kök, vardagsrum, hall och trapphus men i dessa rum kanske man målar de vita? Takhöjden är inte så generös i huset, är max 2.30.

12/08/2025 21:28:15

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, köket ska göras om. Tanken är att ha det i någon beige färg tror jag. Innerdörrar vet jag inte då det är äldre och förhoppningsvis ska jag byta ut dessa till standardvit s0502-y likaså fönster och lister. Jag skickade planlösningen men du kanske inte fått med den?

15/08/2025 13:33:21

Kommentar

Skickade planlösningen igen! Tack och trevlig helg.

15/08/2025 13:42:10

Kommentar

Undervåningen

19/08/2025 11:15:35

Kommentar

Får inte iväg bilden av någon anledning. Skickar en med båda våningarna ist. Med vänlig hälsning, Therese

19/08/2025 11:16:46

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Dina vita detaljer och köksluckor utgör en stor yta som du kommer att se samtidigt som du ser väggarna. Kulören på dessa kommer därför att påverka hur du upplever slutresultatet.

Lite osäker på ditt svar, är alla fönster, dörrar och snickerier i en varmare vit ton? Lägg ett färgprov med de vanligaste vita dikt mot alla dessa ytor för att se vilken som är närmast, enligt mitt tidigare tips.

Återkom gärna med detta förtydligande så fortsätter vi sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, jag får utgå ifrån att jag kommer byta dörrar, fönster och lister med tiden till standard vita s0502-y ☺️

25/08/2025 14:16:36

Kommentar

Hej, jag får utgå ifrån att jag kommer byta dörrar, fönster och lister med tiden till standard vita s0502-y ☺️ Köket kommer jag göra om snart i någon beige färg på luckorna. Jag får nyckeln till bostaden 5/9 och min tanke är att bryta färg så den är klar till den dagen. Därför mycket är lite oklart. Tack för din hjälp. Vänliga hälsningar Therese

25/08/2025 14:19:49

Kommentar

Hej! Har i helgen vart och kollat på lite färger i butik. • Sovrum övre planLilla sovrummet: Soft Skin på både tak och väggar. • De två andra sovrummen: Antwerp Beige på både tak och väggar. • Sovrum nedre plan Tak och väggar i Mellow 20162. • Övriga utrymmen (kök, hallar, trapphus och vardagsrum) • Väggar i Kalk 10341. • Här funderar jag på om det är bäst att behålla taken vita, eller om det kan bli fint att måla taken också i Kalk 10341 för en mer ombonad känsla. Vad tror du om dessa val och kombinationer? Har du några rekommendationer kring taken, eller om någon av färgerna bör justeras för att harmoniera bättre i helheten?

30/08/2025 23:08:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Om du kommer att ha en varmare ton på dina vita detaljer så kika på  LADY 10678 Space eller  LADY 1140 Sand till väggar i kök/hallar/trapphus och v-rum.  LADY 10341 Kalk blir bättre om man har kritvita vita detaljer.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan med övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun