Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Hej! Jag har precis satt upp pärlspont i vårt 1800-talshus och målat den med Gentle Whisper. Nu är den stora frågan vad jag ska måla dörrar, foder, socklar mm i. Jag har landat i att jag antagligen inte vill ha vitt. Ett alternativ kan vara att ha socklar och foder i vitt och att måla dörren i en kulör som går ihop fint med Gentle whisper. Ett ytterligare alternativ kan vara att ha olika färg på dörr och snickerier (ingen av dessa vita). Vi har lagt klassiskt vit-tonat furugolv och det är vit pärlspont i taket. I sovrummet har jag målat vissa möbler i Antique Green och i köket ska jag måla en matgrupp i en annan Jotun färg som går jättefint med Gentle whisper (minns inte vad den heter eller kod men den går mer åt beiga).
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Tusen tack förs var! Taket är målat med S0502Y i samtliga rum. Jag vet inte vilken färg själva fönstren är målade i, men de är nya och är vita. Vi har inga fönsterfoder, dörrkarmar och socklar så jag önskar tips på färg där. Vi har inte heller målat dörrarna ännu. Sovrum: Pärlspont målad i Gentle Whisper i brösthöjd på väggen där huvudändan av sängen kommer stå. Även en hel vägg med pärlspont i sovrummet är målad i denna kulör. På övriga två väggar samt över bröstpanelen sitter tapeten Klöver (grön) från Boråstapeter. Köket är uppdelat i två delar: En mindre del "Lillköket", som du ser på bilderna, är pärlspont målad i Gentle Whisper. Här ska vi ha diskbänk och skafferi. Den andra delen, "Storköket" kommer vi ha bröstpanel målad i Gentle Whisper. Över bröstpanelen kommer tapeten Myrten (beige) från Boråstapeter sitta. Matbord och stolar tänkte jag måla i 2005-Y50R, men har du andra tankar där så tar jag gärna emot dem. Badrum Jag hittar tyvärr inte färgkoden på färgen i badrummet. Men jag bifogar en bild ändå samt en bild jag hade sparat på färgen, du kanske ser vilken färg det är. Hall och vardagsrum är inte påbörjat ännu, men jag tar gärna emot tips på en färg att ha i hallen. Den är väldigt liten och inklämd mellan kök och vardagsrum. Jag bifogar två bilder på hallen så du kan se hur den ser ut om det är intressant. Vardagsrummet har jag inte någon plan för ännu. Tack för hjälpen med detta!
Här kommer två bilder på väggen med hylla där huvudändan av sängen ska stå. Hyllan är målad i Gentle Whisper. Sängborden i Antique Green men det är ju kanske inte relevant. Jag tyckte bara färgen var så fin till tapeten :)
Hej igen! Jag kom på att jag inte svarade gällande köksluckor. Vi har inga köksluckor idag utan kommer sätta in ett nytt kök i gammal stil. Vi kommer att måla dessa köksluckor själva. Så jag önskar även tips på en färg till dom!
Hej
Den vita tonen på dina vita detlajer som fönster, dörrar osv påverkar vad som blir fint och harmoniskt på väggar och köksluckor. Se gärna i mitt tidigare svar hur man på ett enkelt sätt kollar detta:)
Fönstren är NCS S 0502-Y. Dörrarna har ingen färg, som du ser på bilderna. De är nya i furu och ska målas. Fodret runt skafferiet ska målas i samma färg som övriga foder vi ska sätta upp.
Hittade även färgkoden i badrummet, som gränsar till köket. Det är s 1005 y40r. På golvet i badrummet är det rostrött/gräddvit klinker.
Hej igen
Tack. LADY 12182 Gentle Whisper kan dra lite åt rosa när man ser den ihop med varmare vita detaljer i S0502-Y. Det finaste är om du målar allt som är vitt tak, fönster och övriga snickerier i en vitare vit ton tex LADY 1624 Lätthet. Om du inte målar om dina vita detaljer så kika på en mörkare lite mer kulört ton till snickerier som ska målas tex LADY 10580 Soft Skin.
Provmåla:)
Tack för svar! :) Soft skin ser fin ut! Så, om jag inte målar om tak och fönster så rekommenderar du Soft Skin till foder, socklar och även dörrarna? Om jag väljer att måla foder och socklar i Soft skin men vill ha dörren ljusare, är det då LADY 1624 Lätthet som passar bäst även om tak/fönster inte målas om? Eller bör jag måla dörrarna i samma vita som tak/fönster?
Hej igen
Förtydligande. LADY 12182 Gentle Whisper, som du har målat en stor yta i, kan upplevas lite grårosalila ihop med snickerier i S0502-Y. Du har även en varmare vit ton på allt vitt i hela bostaden. Den kulör som du väljer behöver alltså fungera med Gentle Whisper och även en varmare vit ton, vilket gör det lite knepigt. Kulörer som har lite mer rödhet i sig och som därför fungerar fint med Gentle Whisper, blir också finare, precis som Gentle Whisper, ihop med kritvita vita detaljer.
Kan du tänka dig att, antingen måla om det som idag är målat i Gentle Whisper? Eller, kan du tänka dig att måla om alla vita detaljer tak, fönster, dörrar och snickerier i bostaden i en vitare vit ton?
Hej igen! Okej då förstår jag. Jag kommer inte måla om Gentle whisper, det är helt nymålat och jag tycker jättemycket om färgen. Taket och fönstren kommer jag inte måla, iallafall inte i förta taget. Vi har ett helt hus vi totalrenoverar så det blir inte prio just nu 😅 Dörrar, socklar och foder (fönster och dörr) är det jag behöver måla nu. Jag såg att färgen Froströk ska funka fint med Gentle whisper, kan det vara något? Eller blir det inte alls bra med färgen på taket samt fönstren?
Hej igen
Jag förstår. Kika i så fall på LADY 1376 Froströk till detaljerna. Denna brukar vara fin ihop med LADY 12182 Gentle Whisper men passar precis som LADY 12182 Gentle Whisper bättre ihop med kritvita vita detlajer och kan upplevas lite rosa ihop med varmare vita som då brukar se lite gulare ut. Det är inte fel men är bra att ha med sig. Provmåla för att se hur du gillar det.
Tack så mycket för hjälpen! Jag ska provmåla Froströk :)
:))
Hej igen! Nu har vi kommit en bit och jag skulle vilja ha råd om färg på lådfronter i köket (vi har inga skåp) Tak är målat i S0502Y Fönster, foder, socklar: Froströk Väggar: Gentle Whisper Tapet: Myrten beige från Boråstapeter Stolar och bordsben har jag målat i Welcoming Red Först hade jag tänkt måla köket i antingen Gentle Whisper eller Froströk, men börjar nu känna att det skulle vara kul med någon ytterligare färg. Jag är inte rädd för färg men vill gärna inte vara allt för vågad heller. Jag kommer ha vita kakelplattor en kortare bit på väggen ovanför bänkskivan (rostfri), sedan kommer tapeten ovanför kaklet. Kan Soft Skin passa? Eller någon gul kulör kanske, i så fall vilken? Kanske har du någon annan idé på någon färg som kan bli fin tillsammans med de jag har? Tack för hjälpen! Med vänlig hälsning, Linnea
Här är fönstret omålat, men jag skickar ändå bilden så du får se hur det ser ut ungefär i köket.
Här kommer bilden.. :)
Det verkar inte gå att ladda upp någon bild. Chansar en sista gång här..
Hej igen
Tack. Kika på LADY 20047 Blushing Peach, LADY 10580 Soft Skin eller LADY 2951 Sophisticated Red till kökslådorna.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Tidigare målade köksluckor skall grundas med JOTUN Häftgrundning Universal eller JOTUN Superhäftgrundning.
Det är också viktigt att de tvättas med JOTUN Special Rengöring för gulnat trä spädd 1:10. Eftertorka med rent vatten och en trasa.
Omålade luckor av trä skall grundas med 2 strykningar JOTUN Kvist och Spärrgrundning.
Andra underlag som tex. laminat, hårdplast och så vidare grundas med JOTUN Häftgrundning Universal eller JOTUN Superhäftgrundning.
Mattslipa ytan och avlägsna slipdammet med mikrofibertras innan grundning och målning.
Hej! Nu har vi kommit en bit med målningen och på bilden jag bifogar ser vi köket där bröstpanelen är målad i Gentle Whisper. Tror du att foder (stora öppningen+fönster) blir finast i Gentle Whispor också? Jag hade tänkte froströk annars (dörrarna ska målas i den tänker jag) men jag blev lite osäker på om vi annars skulle haft en lite mörkare nyans på fodren.. I så fall vilken? Vad rekommenderar du? Tack!
Hej igen
Vad landade du i för färgkod på köksluckorna?
Soft skin :)
Hej igen
Tack. Jag tror att du kommer uppleva det som lugnare om du har samma kulör på panel och foder men kika även på LADY 12180 Present till dörröppningen och foder runt fönster om du ändå vill testa. Eventuellt blir det för mörkt. Provmåla
Hej igen! Nu ska vi måla en murad vedspis. Jag tror att Jotun Froströk är färgen vi vill ha på den, tror det blir fint eftersom fönstren är i samma färg. Vilken färg ska användas? Den behöver fästa på putsen och runt vedspisen behöver den ju tåla värme. Tack!
Hej igen
För bästa råd måste jag hänvisa dig till vår tekniska support. Du når dem på Jotun.se. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.