Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
Hej! Vi har byggt ett fjällhus där kök, matplats allrum är i en och samma zon i hela nederplan. Vi har valt obehandlad gran på alla väggar och tak. köksluckor och köksö är i KL trä gran behandlade med linolja vilket gjort att de slår mot gult. Golvet är i mellangrå cement, fönsterbågar, kontakter svarta. Stora fönster med mycket ljusinsläpp, högt i tak ca 5,9m. alla bänkytor KL trä gran.Även fläktkåpa i KL trä. Funderar på att måla köksluckor, fläktkåpa och köksö i Jotun Vallmofrö NCS 4502-Y ev låta bänkytor vara obehandlade alt lasera dem av Vallmofröeller måla dem i samma som luckor mm Leker med att tex bara måla köksön. Vallmofrö en vackerfärg. Gillar också eukalyptus grön ton. Kan du leda mig uppskattar det massor, massor. Bästa hälsning G
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en bild på rummet, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej Annika! Inget vitt dörrar,fönster svart även belysnings knappar spotlight kontakter. Endast laserat vitt matbord. G
Här kommer några bilder på vår t "problem" hoppas det hjälper dig!!!! G
På tidigare bild teakbord framför soffan här ett björk bord som vi leker med att kapa benen något på?
Hej
Tack. Jag tror att det skulle vara fint och skapa lite karaktär om ni målar köksskåpen mörka, tex i LADY 1434 Elegant, LADY 7613 Northern Mystic, LADY 4744 Sophisticated Blue eller LADY 2149 Coffee.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Vår bästa färg - till trä och panel
Tack för svar!!! Du skriver förslag som att måla köksluckor ser du att kökskåpa och köksön ska vara omålade likaså bänkskivorna? G
Hej igen
Aha, då hade jag valt en något ljusare ton till köksluckor och skåp som ska målas. Kika tex på LADY 8565 Hope, LADY 8302 Lagerträd, LADY 10428 Masala, LADY 10001 Dijon Yellow eller LADY 11175 Adventure.
Provmåla igen.
NU hänger jag inte med, men kanske menar du köksö i ditt senaste mail och köksluckor och spiskupa i de färgförslag du gav mig först????? SEr framemot med längtan ditt svar. G
Hej igen
Ska försöka förtydliga.
I mitt första svar tänkte jag att allt skåp, köksö och fläktkåpa kunde målas i de kulörer jag tipsade om.
I mitt andra svar har jag tagit hänsyn till ditt svar att fläktkåpa, köksö och bänkskivor inte ska målas. Då har du alltså lite mer träytor i själva köket och det blir då bättre med något ljusare och lite varmare kulörer.
Provmåla.
Hoppas att detta förklarar lite?
Nu är jag med😊 Om jag väljer att måla, skåp, luckor, fläktkuoa, köksö i1434 Elegant tror du på omålade bänkskivor eller annat? G
Hej igen
Nu är det jag som blir osäker på ditt svar. Har du möjlighet att förtydliga?
Om jag väljer att måla fläktkåpa, skåp medluckor och köksön i 1434 elegant vad ser du att jag gör med bänkskivor 1) låter dem vara omålade se bild ovan 2) annat förslag G
Hej igen
I mina tipsa har jag utgått ifrån att du ska ha bänkskivorna omålade.
Eftersom ni har mycket trä så tror jag att om bänkskivorna ska vara i trä så blir det bättre om de har samma ton som väggarna.
Tack snälla för alla dina tankar, glad och tacksam😊
Bara roligt om jag kan hjälpa dig:))