Färgsättning fortsättning tidigare tråd

Kategorier:

- Sovrum

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Klassisk vit

Hej, Jag skulle vilja fortsätta min tidigare tråd "Färgsättning stolar + snickerier + allmänt" Vi valde att inte måla stolar, utan har istället köpt CH24 stolar i tvålad ek. Dock målade vi våra två tripp trapp stolar till barnen i färgen du föreslog : Diskret. Vi valde att även måla vår dotters rum i "Kalk" samt at måla fönstrens spröjs (de vita detaljerna) med Klassisk vit. Så nu är vardagsrum +inre sovrum klart. Vi ska nu gå över till hallen och anslutande sovrum. Jag tänker mig en ljusare färg i hallen än kalk då ljusinsläppet där är sämre. Har sneglat på Sommarsnö och Froströk men vet inte hur de fungerar ihop med Kalk. Vi ska ju ha egenhändigt platsbyggda garderober (inbyggda ikeagarderober) i hallen som jag däremot tänker skulle kunna målas i Kalk fär att binda samman det hela med vardagsrummet... eller annan färg enligt förslag. Hur går dina tankar? I sovrummet som sedan ansluter till hallen skulle jag nog helst vilja ha en aningen mörkare nyans än Kalk. Där inne har vi vårt fina skåp i S3000N som vi vill behålla där.. Dock skulle jag helst vilja dra färgskalan åt det mer "beige-greiga" än det "grå-greiga i sovrummet" om möjligt. Jag kan tänka mig att ha Kalk även i sovrummet, men skulle kännas lite roligare med något annat. Kök och köksluckor får komma som steg 3 :-)

2025-08-26 08:50:25

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

 LADY 1376 Froströk brukar vara fin ihop med  LADY 10341 Kalk och snickerier i  LADY 9918 Klassisk Vit men du behöver provmåla för att se hur de upplevs tillsammans i  ditt ljus.

Fint med garderoben i  LADY 10341 Kalk eller i  LADY 1376 Froströk.

Sovrummet kan vara i  LADY 10580 Soft Skin eller om du vill ha en neutral ton  LADY 12076 Modern Beige.

Provmåla igen.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Som du ser på bilderna har vi ju i vår utemiljö rött och ”ockra-gult”. Hur fungerar egentligen dessa med kalk och froströk? Kanske för sent för den frågan när vardagsrummet redan är i Kalk men ändå nyfiken! Jag funderar på att plocka upp något gult i inredningen i vardagsrummet men innan jag gör det tänker jag att det är bäst att kolla. Vad rekommenderar du annars för färger på t.ex kuddar i vardagsrummet? Gällande hallen så tror jag Froströk blir vad vi väljer, och även målar in garderobslösningen i den färgen, vi ska provmåla förstås. Om man ser att det blir för mörkt och vill ha en nyans ljusare men ändå inte klassisk vit - vilken landar man på då? Samma fråga för modern beige i sovrummet- om man vill gå en nyans ljusare? Och om man vill väva in grönt som passar med alla dessa- vilken skulle då kunna vara aktuell? Tack på förhand!

04/09/2025 20:24:08

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om du vill ha en ljusare ton i hallen än  LADY 1376 Froströk så kika på  JOTUN 0471 Lys Antik. Måla allt vitt i  LADY 9918 Klassisk Vit!

Ljusare ton än  LADY 12076 Modern Beige i sovrum blir  LADY 10341 Kalk eller  LADY 12182 Gentle Whisper.

Gula toner ihop med dessa greige kulörer kommer förstärka det röda i undertonen vilket kan få dem att dra mot rosa. 

Provmåla igen

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun