Färgval till eldblomman tapet

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Socklar är NCS S 0502-Y och i taket TAKFÄRG BECKERS LIVING VIT, köksluckor kommer vara NCS S3500-N och golv och bänkskiva kommer vara svagt vitpigmenterad ek.

Hej, Vi tänkte ha en väg i köket med eldblomman grå och funderar på vilken färg vi ska ha på övriga väggar. Vi funderade på grått men tror det blir svårt att hitta en som matchar bra. Så vi funderar på beige för att få lite varmare och mjukare. Har ni några förslag på beige som skulle passa eller något annat förslag på färg? Kökets fönster har österläge. Tack på förhand!

2025-08-26 12:50:40

Kommentar

Mer bilder

26/08/2025 12:51:40

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.

 


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, tack! Fönster och dörrar är S0502-Y. Angränsande rum har 1904-Y49R. Bifogar en bild på planlösning. Tapeten ska sitta på väggen efter bänken med spisen. Vänliga hälsningar Hanna

28/09/2025 16:36:53

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 1024 Tidlös eller  LADY 4629 Skuggblå. Varmare toner som tex beige kommer att få luckorna att se blå ut.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Tack så mycket för tipsen! Vi tyckte att tidlös såg lite smutsig ut i vårt kök. Finns det tex någon vit färg som skulle kunna passa? Tyckte bomull såg fin ut i butiken.

27/01/2026 07:33:25

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Köksluckorna i S3500-N har en kallare grå ton som kommer att upplevas blåaktig ihop med varmare toner som varmare vita (tex Bomull), beige, varma gröna, gult osv.  LADY 1453 Bomull på väggarna blir alltså mindre bra ihop med luckorna.

Har du möjlighet att byta kulör på luckorna till en varmare ton?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Tack för ditt svar! Nej vi kan inte byta luckorna, finns det någon annan vit färg som skulle passa?

28/01/2026 15:47:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om du vill ha en vit kulör på väggarna så behöver den vara en varmare vit ton, eftersom du har det på dina vita detaljer. Kika tex på  LADY 1001 Eggvit till väggarna. Denna kan dock precis som  LADY 1453 Bomull få luckorna att dra mer mot blått. Provmåla.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun