Kulör på byrå och pall

Kategorier:

- Kontor

Lister/dörrar/fönster : Eggvit

Hej, Jag har ett hemmakontor med Tidlös supermatt på väggar, Egghvit halvblank på lister, foder och innedörr. Vitt matt tak. Vitpigmenterad ekparkett. Vitpigmenterad fönsterbräda. Jag ska nu måla en byrå, en hylla och en pall i en matchande kulör. Vill att de ska vara lite mörkare än resten av rummet, men har svårt att välja ut. Kan ni hjälpa?

2025-08-30 11:13:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 8304 Timjan,  LADY 10679 Washed Linen,  LADY 0394 Varmgrå,  LADY 8302 Lagerträd,  LADY 8575 Natural Green,  LADY 4477 Deco Blue eller  LADY 4894 Ocean Air.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun