Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : Info i löpande text
Hej, Mitt vardagsrum kommer målas (väggar) i Claro från er. Sedan är snickerier i en kulör som är custom made, men påminner mycket om Hummus från er. Mitt sovrum hade jag tänkt måla i Flüggers Portofino på snickerier och i tak, men vet inte riktigt vilken väggkulör från er jag ska välja till. Sovrummet angränsar till vardagsrummet så jag vill att kulörerna ska se bra ut mot varandra. Man ser nämligen sovrummet när man sitter i soffan i vardagsrummet. Samtliga övriga snickerier och takfärg kan anpassas för att matcha dessa rum, då allt ska målas om ifall så behövs. Jag skulle gärna också ta tips på kulör till taket i vardagsrummet som jag beskrev ovan. Har en vägglist några dm ned på väggen så allt ovan den och taket kommer målas i samma takfärg. Bifogar planritning.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte alla dessa detaljer ska målas om? Även kulörer som ej är från Jotun. Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Tror att de idag är S0500-N, men kan eventuellt tänka mig måla om. Många av snickerierna är dock som sagt i en färg som snarare liknar Jotun Hummus, det är mest spröjsen och dubbeldörrar mot innergård som är i ungefär S0500-N eller möjligtvis något mer lite mer gult i, som Lätthet.
Som sagt i första meddelandet kan det målas om, jag behöver framförallt få förståelse för vilken väggkulör i sovrummet som kan passa mot Claro / Hummus som är på väggar och snickerier i vardagsrummet.
Hej igen
Tack. Jag har tyvärr inte tillgång till Fluggers färgkoder men kika på LADY 20362 Pink Ambience, LADY 1519 Vanilj, LADY 1140 Sand eller LADY 12118 Hummus till väggarna i sovrummet. Kika på LADY 0486 Silke till taket i v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Och tror du Silke blir bättre än tex eggvit eller bomull?
Glömde säga att snickerier inte var i Klassisk vit, utan i en vit med mer gult i. Jag vet inte riktigt vilken.
Hej igen
Tack. Lite osäker på din sista fråga? Om du jämför dina vita fönster med de färgprover jag tipsade om, vilken är då mest lik dina fönster?
Jag skulle inte säga att någon riktigt är som snickerierna här. Upplever Klassisk vit (som jag testade i taket) alldeles för kall mot garderob/snickerier. Däremot bomull och eggvit för gula. Silke för grå.
Hej igen
Tack. Om du vill ha en vit ton i taket så kika även på LADY 1624 Lätthet.
Provmåla igen.
Tack! Tror du de kulörerna du nämnde för sovrummet passar med det röda? Jag hyr ut lägenheten nu så har inte påbörjat ommålningen av sovrummet än. Funderar dock även på hall och kök nu. Hallen kanske blir i en färg som hummus eller så blir det samma kulör, Claro, som i vardagsrummet. Sedan kommer jag nog förmodligen renovera köket och nu undrar jag då vilken väggkulör jag borde ha där, men framförallt vilken kulör på luckor jag borde ha. Tänk att hallen kanske blir Claro och snickerierna där ute är ungefär i en kulör som liknar Hummus. Vad skulle du rekommendera till köksluckorna?
Hej igen
Lite osäker igen på din sista fråga. När man ska färgsätta en hel bostad så är det bra att börja med att kolla vilken exakt ton man har på det som är vitt, om inte detta ska målas, överallt. Därefter börja man med kök/v-rum. Det blir lätt rörigt och övermäktigt annars.
Så, har du möjlighet att förtydliga vad de detaljer som eventuellt ej ska målas har för färgkod?
Jag är också lite osäker på vad du menar för röd yta? Förtydliga gärna:)
Det är som sagt inte riktigt exakt samma vita på detaljerna i hela lägenheten. Det är svårt att hitta en kulör som stämmer överens exakt, jag skulle säga att ungefär Lätthet är det som kanske är närmast. Med "det röda" så menar jag kulören Portofino från Flugger, den är ju lite röd.
Hej igen
Tack. De kulörer jag senast tipsade om har lite rödhet i sig och brukar fungera med röda kulörer. Provmåla gärna dessa. De brukar även vara fina mot LADY 1624 Lätthet.
Hej, Okej - men vad tror du om köket jag undrade kring? Vad skulle du göra för kulör där om hallen är i Claro eller Hummus?
Hej igen
Har du en färgkod på dina köksluckor?
Hej, Det är färg på köksluckorna jag undrar över framförallt. Även vägg. Men ska byta kök och behöver hjälp med köksluckornas färg.
Hej igen
Ok, tack. Kika på LADY 1140 Sand eller LADY 1623 Marrakesh till luckorna och LADY 1519 Vanilj, LADY 12118 Hummus eller LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till väggarna.
Provmåla igen.
Tack så mycket! Det var intressanta tips. Det är ett norrvänt kök med ett stort fönster, så min oro är att det kanske ska bli lite mörkt. Jag gillade dock Marrakesh i alla fall på bilder. Om det är så att jag vill ljusa upp köket några snäpp, vad rekommenderar du då? Fortfarande måste det flyta bra med Claro eller Hummus som det förmodligen blir i hallen, om du inte har andra tips för hallen. Claro är som sagt färgen i vardagsrummet. Skulle ljusare alternativ för köket kunna vara t.ex. Vit narciss eller Vitt te och någon till färg? Sedan har jag en komplexitet till jag glömde nämna kring köket. Det är att kaklet som är där idag nog är något som kommer vara kvar även efter renoveringen. Kalket är väldigt vitt och jag upplever inte att det är en varm vit på kaklet. Hur ska jag tänka då? Ska jag tänka helt andra kulörer, men i sådant fall vad för att fortfarande passa med hallen? Hoppas det var någorlunda tydlig frågeställning.
Jag skulle vilja hitta något ljusare alternativ eller kanske annan underton. Jag har inte hunnit testa den än då jag inte bor där just nu så jag måste hitta exakt vilka jag vill ta dit som alternativ för att testa. Vad tror du om Kokos eller Vitt te som alternativ?
Hej igen
LADY 1931 Kokos och LADY 1876 Vitt Te blir mindre bra med LADY 12118 Hummus i angränsande rum.
Provmåla gärna för att se hur du upplevde dem.
Hej igen Annika, Nu har jag tänkt om igen. Har fortsatt Claro i vardagsrummet på väggarna och snickerier går i en färg som är skräddarsydd från Little Greene, någonstans mellan deras Clay Mid och Clay. Så jag skulle som sagt säga att den påminner vädligt mycket om Hummus från er. Nu ska jag måla sovrummets snickerier i Hummus (eller ja, samma färg som ovan nämnd) också inför en försäljning. Jag ahr inte möjlighet att provmåla så mycket, då hyresgäster bor där. Men jag vill välja en väggfärg till sovrummet som är snäppet djupare/mörkare än Claro som jag har i anslutande vardagsrum, men som ändå gör att snickerierna i kulören jag har på alla snickerier i hemmet (ser ut som Hummus) fortfarande sticker ut och är något mörkare än väggarna. Vilken färg från er skulle du säga fungerar med Claro som är i anslutande rum, men som fortfarande inte är mörkare än Hummus? Är det Romantik? Ge gärna flera alternativ som kanske drar mer eller mindre åt gult än den.
Hej igen
Jag har tyvärr inte tillgång till färgkoder från Little Green så här behöver du verkligen provmåla.
Kika på LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till väggarna i sovrummet.
Provmåla igen. Jämför med angränsande rum.
Jag missade att bifoga bild. Men jag upplever den som sagt väldigt lik Hummus från er. Jag har för länge sedan, i annan lägenhet visserligen, provmålat Skandinaviskt ljus men uppfattade den med ganska mycket rosa underton. Jag upplever ju att Claro är en ganska gul beige och är rätt för att Skandinaviskt ljus inte ska passa som väggfärg i sovrummet när jag har Claro utanför? Se bild för färgsättningen i vardagsrummet. obs inte helt färdigmålat bör nämnas på bilderna, de är från i höstas.
Har också den här informationen om kulören på snickerierna om det hjälper dig: OC: 14 RG: 10 UM: 24
Hej igen
Jag kan tyvärr inte tyda den kod du skriver.
LADY 12118 Hummus har lite mer rödhet i sig. Därför behöver du en kulör som har just lite mer rödhet i sig, som tex LADY 1832 Skandinaviskt Ljus och LADY 1442 Claro.
Men, om du ändå vill testa en något mindre röd ton så kika på 12313 Soft Dunes eller 12308 Unbleached. Provmåla igen.
Okej toppen, då har jag några att testa. Tack så mycket för din hjälp!
Bara roligt om jag kan hjälpa dig:)