Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Barnrum
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : S0502-y
Hej! Jag har ett parhus med golv Bjelin Vistorp matt vitlaserad. Ek i hela huset. Dörrar, lister och fönster i s0502-y På övreplan -Ett mindre sovrum väggar och tak målade i soft skin -de två andra sovrummen på övreplan tänkte jag måla väggar och tak i Antwerp Beige 12290? Nedre plan -ett sovrum väggar och tak i Mellow eller liknande färg (det är inte så bra ljusinsläpp över lag i huset och i detta rum är det nog minst ljus) blir den för mörk? Vill inte att rummet ska se svart ut det får heller inte gå emot lila. Eller ska jag ta in grönt här? Övriga ytor (hall, kök, vardagsrum, trapphuset och hallen på övreplan) vill jag gärna ha någon ljus beige kanske? Har kollat på kokos men fick till mig att den nog skulle bli för gul? Silke ev lite för ljus? Kalk? Köket kommer renoveras snart och färg på luckorna kommer bli någon beige färg som anpassas till väggarna sen. Rekommenderar du att även i dessa utrymmen måla tak i samma kulör som väggarna, om inte ska jag måla tak traditionell råvit eller s0502-y ? Önskar ditt råd om färgvalen i hela huset. Det är egentligen bara soft skin jag bestämt mig 100% för. Tack på förhand
Hej
När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Om du börjar med sovrummen så behöver du sedan anpassa kulörerna i kök/v-rum efter kulörerna i sovrummen vilket i vissa fall innebär att man måste kompromissa. Bättre alltså att börja med de stora ytorna:)
Om du ska ha beige köksluckor i tex S2005-Y20R så kika på LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till kök/v-rum. Den kan upplevas lite för gul mot LADY 10580 Soft Skin och i så fall kika i stället på LADY 12083 Devine till det rosa rummet i stället för LADY 10580 Soft Skin.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom med hur du upplevde kulören i ditt ljus och ihop med LADY 10580 Soft Skin så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Tack för svar! Jag ska ha soft skin i ett sovrum då jag har möbler målade i den färgen också. Jag vill inte att det ska bli gult, finns det andra alternativ som inte kan upplevas gult, inte grått och inte mörkare än kalk? Sommarsnö? Vänliga hälsningar Therese
Hej igen
När man färgsätter med grå och beige kulörer så blir det mest harmoniskt om man har ungefär samma gulhet/rödhet i alla toner. Om man tex har en grå ton på en yta och ser denna ihop med en beige kulör på en annan yta så kan det grå tonen upplevas kallare än den egentligen är och den beige tonen blir gulare än den egentligen är vilket ofta upplevs "lite fel".
Om du har beige köksluckor i S2005-Y20R så behöver du alltså en ungefär lika beige underton i väggkulören, om denna ska vara neutral.
Kika därför på LADY 1832 Skandinaviskt Ljus, LADY 1875 Sans eller LADY 1931 Kokos.
Provmåla och se hur de upplevs mot dina luckor.