Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Kontor
Lister/dörrar/fönster : s0502-y
Hej! Vi ska bygga nytt hus i en skogsglänta där stora fönster från vardagsrum och matrum blir mot sydväst och sovrumsfönster och köksfönster mot nordost. I dagsläget har vi färgen gentle whisper i kök och sovrum och jag har nog tänkt mig att det kommer vara färgen som dominerar i de öppna ytorna i huset. Passar den färgen tillsammans med Marbodals kök i färgen sand, alternativt gryning? I sovrummen tänker jag någon dovare grön färg och I kontoret en mörkare dov grön färg. Snickerier och fönsterlister är i s0502-y samt tak. Golv är loft white plank från kährs. Jag tar tacksamt emot färgförslag. Fasad har vi provmålat och det blir i färgen dewy green
Hej
När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Vad har du för färgkod på köksluckorna? Är det LADY 1140 Sand (S2005-Y30R)?
Hej Gryning från Marbodal har NCS S 2005-Y40R, Sand från Marbodal har S 2005-Y20R. Vi lutar åt att Sand kanske gör sig bättre då köket kommer få mycket dag och kvällsbelysning från de stora fönsterpartierna mot sydväst. Risken med Gryning kanske är att färgerna upplevs för röda?
Hej
Tack. S2005-Y40R och även LADY 12182 Gentle Whisper kan upplevas lite rosa om man har varmare vita detaljer.
Om ni väljer köksluckor i S2005-Y20R så kika på LADY 10678 Space, LADY 1931 Kokos, LADY 1875 Sans eller LADY 1832 Skandinaviskt Ljus i de allmänna utrymmena.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur ni upplevde dessa kulörer i ert ljus så fortsätter vi med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.