Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Fönster - Svart. Dörrar/foder/lister - NCS S 0502-Y. Golv - vitlackad ek. Klinker - S 2005-Y50R.
Hej, Håller på och bygger hus och skulle behöva lite råd och förslag på hur vi ska tänka gällande kulörer på allmänna ytor på nedre våningsplanet. Vi har ett kök med luckor i NCS S 2005-Y20R. Vi har tittat på 0486 Silke(0702-Y35R) till väggarna i alla utrymmen(kök, vrum, matplats, entre) utom sovrummet. Men det är svårt, vad tror du om den kulören mot köket? Har du andra förslag? Ska man även måla in tak och lister i den kulören då? Annars är standrad takfärgen vanlig vit NCS-0500n eller 0502-Y. Lister, dörrar, foder i NCS 0502-Y. Till sovrummet där nere har vi tittat på 1233 Mohair, och det är samma frågeställning där. Åsikter/egna förslag? Vill gärna ha något som går ihop med kulören i övriga utrymmen där nere. Är de fortfarande poppis att måla in taket i sovrummet med samma som väggfärgen, även fast den är lite mörkare?
Hej
Det finaste är om allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer eller vita väggar, målas i samma vita kulör. Om man blandar olika vita toner så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer lite gulare än de egentligen är när man ser dem ihop med kritvita detaljer som då kan få ett blå-stick.
Så, om era fönster har kulören S0502-Y så måla dörrar och övriga snickerier i LADY 1453 Bomull. Taken målas i LADY 1001 Eggvit som är aningens vitare än Bomull men ändå en varmare vit ton.
När man färgsätter med grå och beige kulörer så blir det mest harmoniskt om man har ungefär samma gulhet/rödhet i alla toner. Om man tex har en grå ton på en yta och ser denna ihop med en beige kulör på en annan yta så kan det grå tonen upplevas kallare än den egentligen är och den beige tonen blir gulare än den egentligen är vilket ofta upplevs "lite fel".
Era köksluckor har en beige ton i S2005-Y20R men era klinker i hallen i S2005-Y50R har en rödare ton. När man ser klinkerna ihop med luckorna så kan man upplevas plattorna lite grårosa och luckorna kan dra mot grönt.
Har ni möjlighet att välja en mer beige platta? Har du en bild på plattorna i hallen?
Hej, Tack för tipsen. Våra fönster är svarta. Men då ska vi måla med samma vita kulör på väggar, tak, dörrar och lister/foder. Nu är ju kök och klinker ganska långt ifrån varandra och kommer nog inte ses samtidigt. Men vi kanske ska tänka olika kulörer i hall kontra kök/vrum? Vi vill inte att klinker ska upplevas rött/rosa. Eller skulle en vit funka bra både med kök och klinker utan att de upplevs att de sticker iväg åt något håll? Klinker blev tillslut denna. Fårö Beige med NCS S 2005-Y80R. Kan du ge förslag på en kulör för kök/rum som skulle passa mot köket? Kan du förslag på kulör för hallen som passar klinker med NCS koden ovan? Kan du ge förslag på kulör till sovrummet som går ihop med kulören i hallen? Mvh Joakim
Hej igen
Du kommer att se plattorna i hallen och köksluckorna samtidigt så de kommer att påverkar hur du upplever resp kulör.
Om du vill ha en neutral ton som tex LADY 0486 Silke på väggarna i köket så brukar den vara fin mot dina köksluckor men precis som luckorna blir den lite för gul mot hallgolvet. Detsamma gäller tvärtom, om du vill ha en neutral ton i hallen som är fin mot golvet så behöver den vara lite rödare i tonen tex LADY 10579 Complexion, LADY 0552 Tudor, LADY 2104 Teblomma och precis som plattorna blir de för röda mot köksluckor och LADY 0486 Silke.
Ett alternativ kan vara LADY 1376 Froströk i kök/v-rum och en rödaktig kulör i hallen som tex LADY 10580 Soft Skin.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.